Jak dbać o suszarkę automatyczną?

Basia Płocka

W obecnych czasach coraz więcej osób decyduje się na zakup suszarki bębnowej. Nie jest to niczym dziwnym, ponieważ dzięki temu urządzeniu możemy znacząco ułatwić sobie wykonywanie codziennych domowych obowiązków. Nie ma już potrzeby rozkładania tradycyjnej suszarki w celu wysuszenia świeżego prania – zajmie się tym właśnie wybrany sprzęt. Warto jednak pamiętać, że aby posłużył nam on na lata, należy właściwie o niego dbać. Co zatem zrobić, by suszarka automatyczna do prania pozostawała w doskonałym stanie na długi czas? 

Czy suszarkę bębnową należy czyścić? 

Często się zdarza, że ulegamy wrażeniu, że takich urządzeń jak pralka czy suszarka elektryczna nie trzeba czyścić – w końcu te urządzenia stale pracują na bazie wody i detergentów, wobec tego nie powinny nosić w sobie zabrudzeń. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. Zdecydowanie warto od czasu do czasu dokładnie oczyścić swoją suszarkę. Co więcej, ten nawyk dobrze jest wyrobić w sobie od samego początku użytkowania sprzętu – dzięki temu już na wczesnym etapie zatroszczymy się o jego dłuższą żywotność. 

Na co szczególnie należy zwracać uwagę? Obowiązkowo trzeba regularnie oczyszczać filtr siatkowy, na którym osadzają się włókna z suszonych tkanin. Warto jest kontrolować jego stan po każdym zakończonym procesie suszenia. Filtr łatwo wyjąć z suszarki – zebrane kłaczki można zebrać pod bieżącą wodą lub nawet ręką. 

Drugą istotną kwestią jest tzw. skraplacz, co dotyczy suszarek bębnowych bez pompy ciepła. To specjalny pojemnik, w którym gromadzi się woda usunięta z suszonych materiałów. Jego również w dowolnym momencie możesz wyjąć z suszarki. Co istotne, zebrana woda nie jest zanieczyszczona, wobec czego możesz ją wykorzystać do umycia podłogi czy po prostu spłukania toalety. Po opróżnieniu skraplacz należy opłukać letnią wodą. Co jakiś czas dobrze będzie też przetrzeć wilgotną szmatką miejsce, do którego jest przymocowany. 

Zobacz też:  Planujesz przeprowadzkę? Podnieś wartość domu przed sprzedażą!

Pamiętajmy także o tym, że kurz i inne zabrudzenia gromadzą się na samej zabudowie suszarki. Tutaj wystarczy oczywiście zmoczona ściereczka, ewentualnie odrobina łagodnego detergentu. To pozwoli nam zachować pożądaną czystość w całej łazience. 

Awaria suszarki bębnowej oraz wymiana części 

Każda suszarka, nawet jeżeli postawimy na tak wydajny sprzęt, jak suszarka bębnowa Electrolux, wraz z biegiem lat może ulec standardowym konsekwencjom eksploatacji. Jeżeli podczas cyklu suszenia zaczną dochodzić z niej niecodzienne dźwięki lub też suszenie zostanie zatrzymane przed czasem, zdecydowanie warto będzie wezwać specjalistę. Oceni on stan urządzenia i sprawdzi, co może powodować tego typu usterki. Czasem wystarczy już wymiana jakiegoś niewielkiego elementu, by zyskało ono nowe życie i służyło nam jeszcze kilka kolejnych lat. 

Samodzielnie natomiast możemy wymienić wspomniany filtr. Dlatego tak istotne jest kontrolowanie jego stanu. W ten sposób nie tylko będziemy mogli określić, kiedy wymaga on dokładnego oczyszczenia, ale też zauważymy jego zużycie i konieczność potencjalnej wymiany. To, jak szybko taki moment nastąpi, jest uzależnione w dużej mierze od tego, jak często korzystamy z suszarki. 

Czego nie należy suszyć w suszarce? 

Jedną z podstawowych zasad właściwego korzystania z naszej suszarki bębnowej to również zwracanie uwagi na to, czy wszystkie materiały i elementy naszej odzieży, którą planujemy wysuszyć mechanicznie, rzeczywiście się do tego nadają. Przykładowo lepiej z tego zrezygnować, jeżeli nasza bluzka posiada cekiny lub inne błyszczące dodatki – pod wpływem wysokiej temperatury suszenia mogą zacząć się topić we wnętrzu suszarki. 

Pamiętajmy także o tym, by unikać sytuacji, w której suszarka jest wypełniona po brzegi. Może to utrudnić jej pracę i wydłużyć cały cykl, nie wspominając o tym, że takie działanie może powodować powstawanie dodatkowych zagnieceń. A przecież m.in. po to korzystamy z suszarki bębnowej, aby nie musieć później wszystkiego dokładnie prasować, prawda? 

Zobacz też:  Sprawdzenie mieszkania z fachowcem - czy warto?

Stosowanie się do tych kilku prostych reguł sprawi, że urządzenie z pewnością długo nam posłuży i będziemy mogli cieszyć się niesamowitym komfortem, jaki daje posiadanie suszarki automatycznej. 

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
wyposażenie garażu

Pomysły na wyposażenie garażu i zaoszczędzenie miejsca

Następny artykuł
Jak dbać o basen w ogrodzie

Jak dbać o basen w ogrodzie?

Zobacz też