Jak naprawić wyrwany zawias z szafki

Wyrwany zawias w szafce to nie lada problem. Czy taka usterka powoduje, że trzeba wymienić mebel? Jak naprawić wyrwany zawias samodzielnie? W dzisiejszym artykule znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym poradzisz sobie z tym problemem, nawet jeśli nie jesteś typem “złotej rączki”.
Basia Płocka

Wyrwany zawias w szafce – przyczyny

Chociaż efekt zawsze jest ten sam, przyczyny usterki mogą być różne. Jeśli szafa ma już swoje lata, zawias i same otwory mogły się po prostu zużyć. Do wyrwania zawiasów z szafki mogło doprowadzić również niewłaściwe użytkowanie, zbyt gwałtowne otwieranie lub szarpanie z dużą siłą. Jeśli na dodatek mebel został wykonany z materiałów słabej jakości, nawiasy mogły zbyt długo nie wytrzymać. Na szczęście taką usterkę można spróbować naprawić samodzielnie (zobacz polisy).

Jak naprawić wyrwany zawias z szafy

Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, które pozwolą Ci naprawić wyrwany zawias. Zaczynamy od tych stosunkowo prostych i szybkich. Jeśli one nie poskutkują, wypróbuj kolejne.

Przesuń zawias w górę lub w dół

Spróbuj przesunąć zawias o kilka centymetrów w górę lub w dół. Pamiętaj jednak, żeby ruch ten wykonać zarówno na szafce, jak i na jej drzwiach. O ile nie masz tzw. zawiasów puszkowych wszystko powinno pójść dosyć sprawie. Jeśli jednak masz ten rodzaj zawiasów, czeka Cię trochę więcej pracy. Chodzi o to, że najpierw będziesz musiał wyciąć otwory, w których następnie umieścisz zawiasy.

Wypełnij otwór klejem

Kolejną dość prostą, ale wymagającą nieco więcej czasu metodą, jest wypełnienie otworu. Doskonale sprawdzi się tutaj klej, najlepiej specjalny, do drewna. Możesz dodatkowo wymieszać go z papierem. Dzięki temu wypełnienie będzie trwalsze. Co dalej? Odczekaj ok. 60-90 minut, a następnie przykręć zawias. Odczekaj, aż stwardnieje (najlepiej pozostawić go na ok. 7-12 godzin).

Zobacz też:  Jak urządzić przedpokój w bloku, żeby optycznie go powiększyć?

Zabezpieczenie ściany

Jeśli przyczyną wyrwania zawiasów jest uszkodzona lub zniszczona ściana szafki, warto wzmocnić to miejsce, w którym powinien znaleźć się zawias. Jak to zrobić? Najlepiej wzmocnić ten fragment jakimś drewnianym elementem, np. listwą.

Włóż kołek w otwór

Ten sposób przypomina nieco wypełnienie otworu na śrubę klejem i papierem. Tu jednak zamiast nich, użyjesz drewnianego kołka. Metoda ta jest jednak nieco trudniejsza, dlatego wymaga większej wprawy. Istnieje bowiem ryzyko, że przewiercisz się na drugą stronę i jeszcze bardziej uszkodzisz szafkę.

Jak naprawić wyrwany zawias z szafki – podsumowanie

Jak widzisz, istnieje kilka szybkich i stosunkowo prostych sposobów, dzięki którym poradzisz sobie z wyrwanym zawiasem i naprawisz szafkę. Pamiętaj jednak, że taka usterka to nie jedyne nieprzewidziane zdarzenie, do którego może dojść. Jeśli chcesz ustrzec się przed ich finansowymi konsekwencjami, pomyśl o ubezpieczeniu domu lub mieszkania.

Treść promocyjna

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Łazienka dla niepełnosprawnych - jak urządzić bezpieczną przestrzeń w domu?

Następny artykuł
mieszkanie do wynajęcia

Jak urządzić mieszkanie pod wynajem? I jak rozliczać podatek od wynajmu mieszkania?

Zobacz też