Listwy sufitowe – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Listwy sufitowe to rozwiązanie, które z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Pasują one to wielu stylów i stanowią uniwersalne i bardzo przyjemne dla oka uzupełnienie dla pomieszczeń. W tym artykule przyjrzymy się im nieco bliżej. Czym jest, jakie zadania spełnia i z czego może zostać wykonana listwa sufitowa, a także jak wybrać tą idealną dla pomieszczenia?
Basia Płocka
listwy sufitowe

Co to listwa przysufitowa?

Listwy sufitowe to element, który łączy ścianę z sufitem, przeżywający w ostatnich prawdziwe odrodzenie. Nic dziwnego – jest to rozwiązanie, które bez dwóch zdań są uniwersalnym sposobem wykończenia projektu pomieszczenia. Zamontowanie listwy przysufitowej nie tylko zasłoni niechciane niedoskonałości przy łączeniu się sufitu ze ścianą (a takie, niestety, zdążają się całkiem często), ale także doda pokojowi więcej charakteru. Mimo, że listwy sufitowe mogą kojarzyć się z elegancją i klasyką, na rynku pojawia się coraz więcej modeli zaprojektowanych w myśl stylu minimalistycznego, jak również nowoczesnego. Tak naprawdę śmiało można powiedzieć, że listwy sufitowe pasują do każdej aranżacji pomieszczenia.

Listwa podsufitowa ze styropianu – wady i zalety

Listwy sufitowe najczęściej wykonywane są ze styropianu. Jest to materiał bardzo wytrzymały oraz, co bardzo ważne, wytrzymały na wilgoć, dzięki czemu wydaje się wręcz idealny do produkcji jakiejkolwiek sztukaterii. Oprócz tego, styropian cechuje lekkość ułatwiająca jego transport i montaż, a także plastyczność, dzięki której listwy z niego wykonane dostępne są w wielu różnych formach. Wyróżnia go także świetny stosunek ceny do jakości (listwy ze styropianu można kupić w naprawdę atrakcyjnej cenie). Posiadając listwy podsufitowe ze styropianu, w przypadku remontu mieszkania, można bardzo łatwo przemalować je na inny kolor.

Niestety, listwy sufitowe wykonane ze styropianu posiadają również pewne wady, na które należy uważać, decydując się na zakup sztukaterii wykonanej właśnie z tego materiału. Do najważniejszych z nich można zaliczyć możliwość ich niedokładnego wykonania. Listwy sufitowe ze styropianu kupione od niesprawdzonych producentów mogą okazać się niedopracowane lub niechlujnie zrobione. Dlatego bardzo ważne jest, aby kupowana przez nas listwa przysufitowa pochodziła od znanego i dobrze ocenianego producenta.

Zobacz też:  Jak dobrze przygotować plan filmowy?

Rodzaje listew sufitowych

Listwy sufitowe można podzielić na gładkie, dekoracyjne oraz na listwy z podświetleniem. Do najpopularniejszych z nich należą listwy sufitowe gładkie – głównie ze względu na ich uniwersalność. Gzymsy z oświetleniem są wręcz stworzone do wnętrza nowoczesnego, a listwa podsufitowa dekoracyjna zazwyczaj najlepiej pasuje do pomieszczeń w stylu klasycznym (dodaje im elegancji i harmonii). Listwy sufitowe dekoracyjne niosą ze sobą jednak duże zagrożenie – bardzo łatwo sprawić, aby ich bogate zdobienia przytłoczyły cały pokój i przykuwały zbyt dużo uwagi, dlatego muszą zostać odpowiednio dobrane do aranżacji pokoju. Dlatego właśnie najlepszym rozwiązaniem dla aranżacji pomieszczenia są listwy sufitowe gładkie. One także potrafią przybrać bardzo ciekawy i intrygujący kształt, a przy tym stanowią bardzo przyjemny dla oka dodatek do pomieszczenia. Są idealnym rozwiązaniem do każdej sypialni, salonu lub gabinetu.

Jak wybrać listwy sufitowe?

Decydując się na zakup listew sufitowych, należy wziąć pod uwagę na dwa najważniejsze aspekty – szerokość listwy oraz jej styl. Odpowiednia szerokość listwy sufitowej jest naprawdę istotna. Nie może być ona bowiem zbyt duża, aby nie dominowała nad resztą pomieszczenia, oraz także za mała, aby nie była niezauważalna i faktycznie pełniła rolę dodatku w pomieszczeniu. Ważna jest również forma listwy. Modelów listew gładkich są tysiące, a każda z nich wygląda nieco inaczej. Przed wyborem listwy sufitowej warto poświęcić trochę czasu przeglądając różne modele u zaufanych sprzedawców.

Artykuł sponsorowany

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Cichy wentylator łazienkowy - doskonała propozycja dla wymagających użytkowników

Następny artykuł
pokój do pracy

Na co zwrócić uwagę, urządzając pokój do pracy dla copywritera?

Zobacz też