Jak urządzić mieszkanie pod wynajem? I jak rozliczać podatek od wynajmu mieszkania?

Przygotowanie mieszkania pod wynajem to nie lada wyzwanie. Należy wziąć pod uwagę parę kwestii, w tym także podatek od wynajmu mieszkania. Ale to nie wszystko. Trzeba bowiem odpowiednio przygotować lokum dla osób, którym będziemy je wynajmować.
Basia Płocka
mieszkanie do wynajęcia

Przygotowanie mieszkania – podatek od wynajmu mieszkania

Właśnie podatek od wynajmu mieszkania jest jednym z ważniejszych elementów, które należy wziąć pod uwagę podczas myślenia o takiej działalności. Trzeba bowiem regularnie rozliczać się z urzędem skarbowym, co można robić na dwa sposoby: na zasadach ogólnych oraz w postaci ryczałtu.

Obecnie stawki wyglądają następująco:

 • Ryczałt – 8,5% i 12,5%
 • Zasady ogólne 17% i 32%

Jak urządzić mieszkanie

Coraz więcej osób decyduje się na kupno mieszkania po to, by następnie je wynajmować. Jest to dobry sposób na uzyskanie dodatkowych środków i zysków każdego miesiąca. Dowiedz się czy jeżeli posiadasz swoją firmę możesz zakupić mieszkanie na firmę w serwisie: https://magazynmojafirma.pl/.Jak zatem urządzić mieszkania, by cieszyło, było funkcjonalne i dawało jak największe przychody?

Poza wykonaniem kwestii prawnych, jak np. podatek od wynajmu mieszkania, trzeba także zająć się samym mieszkaniem i przygotować je dla swoich klientów. Warto trzymać się kilku rad:

 • Biel + kolorowy akcent
  • Biel jest uniwersalnym kolorem, który pasuje do każdej przestrzeni. Dzięki niemu można tworzyć piękne, eleganckie i proste przestrzenie. Do tego dodaje pomieszczeniu lekkości i wizualnie je powiększa. Poza tym pasuje do niemal każdego stylu, jak np. skandynawski, glamour.
  • Warto jednak do bieli dodać drewno lub kolorowe dodatki. Dzięki temu pomieszczenie nabierze smaku i nie będzie nudne.
 • Ergonomia wśród sprzętów
  • Trzeba dostosować pomieszczenie do możliwości. A to oznacza np. że zrezygnujemy z dużego stołu w kuchni. Zamiast niego postawimy na rozkładany blat przytwierdzony do ściany. W salonie można postawić narożnik, który w razie potrzeby stanie się łóżkiem dla gości. A szafa wnękowa pomieści wiele ubrań i sprzętów.
 • Przeszklone drzwi
  • W ostatnim czasie przeszklone drzwi stały się na nowo popularne. Dzięki nim można lepiej oświetlić pomieszczenie, zwiększyć ilość światła w pomieszczeniu. To o wiele lepiej nastraja i sprawia, że przebywanie w mieszkaniu będzie się od razu lepiej kojarzyć.
 • Funkcjonalne strefy
  • Jeśli mieszkanie jest wystarczająco dużo, można spróbować wydzielić kilka funkcjonalnych stres, np. toaletkę w sypialni, miejsce na biurko, kameralny kącik jadalniany. Dzięki temu o wiele lepiej się funkcjonuje w takim mieszkaniu.
  • Okazuje się bowiem, że ludziom czasami trudno samodzielnie wymyślić, jak można urządzić dane lokum i jak wydzielić poszczególne strefy. Dlatego warto to zrobić za nich i pokazać ciekawe rozwiązania, z których chętnie pewnie skorzystają podczas pobytu w mieszkaniu.
 • Przytulny klimat
  • W domu warto zadbać o przytulny klimat, a w tym szczególnie pomogą odpowiednie tkaniny. Ludziom przeważnie zależy na ciepłym, miękkim dekorze. Dlatego wełna, żakard i plusz mogą się bardzo przydać podczas urządzania mieszkania.
Zobacz też:  Pralka od góry ładowana – korzyści dla małej łazienki

Podsumowanie

Przygotowanie mieszkania pod wynajem wiąże się z pewnymi obowiązkami i zadaniami, które  spoczywają na wynajmującym. Musimy myśleć o kwestiach prawnych, jak np. podatek od wynajmu mieszkania, oraz wizualnych, czyli o całym urządzeniu mieszkania. Dzięki temu można stworzyć lokum, z którego będzie sporo zysków.

Odpowiednie urządzenie mieszkania to ważna kwestia. Sami pewnie wolelibyśmy mieszkać w miejscu, które nam się podoba, jest przytulne i do którego chce się wracać. Dlatego podczas przygotowywania lokum, warto konsultować swoje pomysły z projektantami wnętrz, którzy wskażą na ciekawe rozwiązanie.

Nie można też zapomnieć o takich kwestiach jak podatek od wynajmu mieszkania. Nieodprowadzanie podatku może bowiem doprowadzić do kar ze strony urzędu skarbowego. Ich rodzaj i wysokość może zależeć od sytuacji. Mimo to nikt nie chciałby płacić za pominięcie w takich kwestiach. Warto zatem zawczasu poznać, jakie zasady obowiązują nas podczas wynajmowania i się ich trzymać.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Jak naprawić wyrwany zawias z szafki

Następny artykuł
kwiaty do lazienki

Kwiaty, które idealnie sprawdzą się w łazience bez okna!

Zobacz też