Planujesz przeprowadzkę? Podnieś wartość domu przed sprzedażą!

Wiele aspektów może sprawić, że trzeba zmienić miejsce zamieszkania. Jeśli taka perspektywa staje się coraz bardziej realna, warto zadbać, by sprzedaż domu była maksymalnie korzystna dla ciebie. Sprawdź, w jaki sposób poprawić wycenę nieruchomości!
Basia Płocka
wycena domu

Na lokalizację, sąsiedztwo czy plan zagospodarowania przestrzennego okolicy masz raczej marginalny wpływ. Skoncentruj siły (i wydatki) na tym, co pozostaje zależne od ciebie. Zadbany dom nie tylko robi wrażenie estetyczne – odpowiedni stan zmniejsza koszty, jakie ponoszą przyszli właściciele. To z kolei daje więcej argumentów, by pozostać przy wyjściowej cenie. Niektóre prace warto przeprowadzić znacznie wcześniej, jeszcze zanim zaczniesz myśleć o przeprowadzce – nawet na etapie projektowania i budowy! Inwestycje we własny komfort życia wydatnie wpływają na wartość domu podczas sprzedaży.

Fotowoltaika i pompy ciepła zmniejszają koszty eksploatacji na wiele lat

Odnawialne źródła energii to spory wydatek, który warto zaplanować dla własnych korzyści. Montaż paneli PV i pomp ciepła w domu sprzedawanym w ciągu najbliższych kilku(nastu) miesięcy byłby odważnym krokiem – zysk na rynkowej wycenie prawdopodobnie byłby mniejszy od poniesionych kosztów. Według szacunków przedstawionych na stronie davinci.pl inwestycja w fotowoltaikę w pełni zwraca się po upływie niespełna czterech i pół roku. Kolejny powód, by poczekać ze sprzedażą domu z OZE, to formalności związane z dofinansowaniami czy ulgami podatkowymi. Nie wszystkie programy dotacji przewidują jednorazową wypłatę lub natychmiastowy zwrot całości kosztów kwalifikowanych.

Koronny argument podczas negocjacji cenowych dla sprzedającego dom to długoterminowe oszczędności – ok. 100 tys. zł w ciągu 20 lat przy obecnych cenach energii. A skoro ceny prądu i gazu rosną w rekordowym tempie, można z dużą dozą pewności zakładać, że w rzeczywistości w portfelach nowych właścicieli zostanie jeszcze więcej pieniędzy. Warto dodać, że ogniwa PV oraz pompy ciepła (przed zmianą ogrzewania należałoby przeprowadzić termomodernizację) mają z reguły długie gwarancje – od 5 do ponad 20 lat.

Zobacz też:  Pralka od góry ładowana – korzyści dla małej łazienki

Osuszanie ścian i fundamentów – zero wilgoci i pleśni w sprzedawanym domu

Zapewne są u ciebie takie zakamarki i ciemne kąty, w które nikt dawno nie zaglądał. Możesz mieć pewność, że kupujący zechce sprawdzić każdy centymetr kwadratowy powierzchni. Grzyb za ścianą, odpadający tynk i inne „niespodzianki” tego rodzaju są według branżowych specjalistów wadami, które w największym stopniu obniżają wartość nieruchomości. Naturalnie usuwanie pleśni czy kompleksowe osuszanie nie należą do tanich usług. W ten sposób oszczędzasz przyszłym mieszkańcom wydatków w kolejnych latach, a nawet dekadach. Firmy oferujące takie usługi często dają gwarancję o długości przekraczającej ćwierćwiecze.

Podstawowy warunek – odgrzybianie i osuszanie powinno być wykonane nowoczesną, maksymalnie skuteczną techniką. Istotna jest także kolejność poszczególnych czynności. To niezwykle złożone zagadnienie, na temat którego powstają specjalistyczne książki. Na początek warto pamiętać o kilku zasadniczych, tutaj mocno uproszczonych kwestiach:

  • odpowiednia wentylacja pomieszczeń pozwala zredukować poziom wilgoci;
  • nagrzewnice i metody absorpcyjne działają przede wszystkim od zewnątrz;
  • metody iniekcyjne tworzą barierę dla wilgoci wewnątrz murów – preparaty krystaliczne, termiczne etc. powinny dokładnie wypełniać wszelkie kapilary (mikroskopijne szczeliny i kanaliki);
  • osuszanie nie da długotrwałego efektu bez dobrego systemu odwadniającego.

Odświeżone pomieszczenia prezentują się o niebo lepiej

Na koniec kwestia najbardziej oczywista – remont domu przed sprzedażą. Ściany bez zabrudzeń, idealnie równe powierzchnie, drzwi i okna działające bez skrzypienia zawiasami, stan pozostawionych mebli… Każdy drobiazg w domu wpłynie na jego ostateczną wycenę, w większym lub mniejszym stopniu. Wydanie na remont np. 20–25 tys. zł może podnieść jego wartość o ok. 30–40 tys. A przecież wcale nie musisz korzystać z usług pośrednika handlu nieruchomościami. Samodzielna sprzedaż domu może zająć więcej czasu, ale też więcej pieniędzy od nabywcy trafi do twojej kieszeni.

Artykuł sponsorowany

Zobacz też:  Od czego zacząć urządzanie łazienki?
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Imola Ceramica – ponadczasowe piękno

Następny artykuł

Mozaika ceramiczna do łazienki – dlaczego warto?

Zobacz też