Jak urządzić przedpokój w bloku, żeby optycznie go powiększyć?

Trudno wyobrazić sobie mieszkanie, bez tego pierwszego pomieszczenia, czyli przedpokoju. Kiedy pojawia się kwestia przedpokoju w bloku, przed oczami staje nam zazwyczaj wąskie, małe i ciasne pomieszczenie. Niestety, z architektonicznymi konsekwencjami budownictwa z ubiegłego wieku, musimy zmagać się do dziś. Jak z mało praktycznego korytarza w bloku uczynić funkcjonalną przestrzeń? W jaki sposób ją wykorzystać i optycznie powiększyć? W dzisiejszym artykule znajdziesz kilka praktycznych wskazówek.
Basia Płocka

Jak urządzić przedpokój w bloku, żeby był funkcjonalny

Korytarza nie da się rozciągnąć. Na szczęście istnieje kilka aranżacyjnych sztuczek, dzięki którym możesz zyskać trochę więcej miejsca.

Wbudowane szafy przesuwne

Nie od dziś wiadomo, że wszelkie wystające, ciężkie meble optycznie pomniejszają pomieszczenie. W przypadku wąskiego i ciasnego przedpokoju w bloku nie ma takiej potrzeby. Dlatego dobrym pomysłem może okazać się zamontowanie wbudowanych, przesuwnych ścian. Swoją grubością nie odbiegają one zbytnio od ścian, za to są niezwykle pojemne. Znajdzie się w nich miejsce na buty, osobna przegroda na sprzęty gospodarstwa domowego, takie jak odkurzacz, deska do prasowania czy żelazko, a nawet osobna część na płaszcze i kurtki. Wbudowane szafy przesuwne nadadzą wnętrzu lekkości. Dzięki nim unikniesz również zagracenia pomieszczenia.

Duże lustro

To kolejny trik, dzięki któremu nawet mały korytarz w bloku będzie wydawał się większy. Wszystko za sprawą dużego lustra. Żeby zaoszczędzić jeszcze więcej miejsca, takie lustro może być jedną z części szafy przesuwnej. Duże lustro pozwoli Ci również dokładnie się przejrzeć, zanim wyjdziesz z mieszkania. I o to właśnie chodzi, żeby rozwiązania aranżacyjne nie tylko optycznie powiększały korytarz, ale były również funkcjonalne i praktyczne.

Odpowiednie kolory ścian i jasne oświetlenie

Korytarz to pomieszczenie bez okien. Jeśli więc będzie w nim ciemno, zwiększy to wrażenie klaustrofobicznej ciasnoty. Jak tego uniknąć? Zadbaj, by światło żarówki było jak najbardziej zbliżone do tego naturalnego. Unikaj również ciemnych kolorów ścian (ciemnych farb lub tapet). Świetnie sprawdzą się tu odcienie bieli i wszelkie pastelowe bary. To kolejny sposób na to, by optycznie powiększyć mały korytarz w bloku.

Zobacz też:  Sprawdzenie mieszkania z fachowcem - czy warto?

Otwórz korytarz na salon

Salon z aneksem kuchennym to dość powszechne rozwiązanie. A co powiesz, jeśli salon będzie otwarty na przedpokój? Połączenie strefy dziennej z niewielkim korytarzem, nie tylko optycznie zwiększy korytarz, ale również całe mieszkanie.

Jak urządzić korytarz w bloku — podsumowanie

Jak to mówią, potrzeba jest matką wynalazków. Nawet jeśli mieszkasz w bloku z dużej płyty, możesz uczynić z małego korytarza, funkcjonalne i w miarę przestronne pomieszczenie. Jak widać, wystarczy tylko kilka prostych trików. Co jeszcze możesz zrobić? Jeśli jesteś na etapie aranżacji lub remontu, pomyśl o ubezpieczeniu mieszkania (zobacz ubezpieczenie mieszkania). Dzięki temu możesz uniknąć skutków nieprzewidzianych zdarzeń, nie tylko tych, do których może dojść w ciasnym korytarzu.

Artykuł promocyjny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Jakie łóżko dla dziecka do małego pokoju?

Następny artykuł

Łazienka dla niepełnosprawnych - jak urządzić bezpieczną przestrzeń w domu?

Zobacz też