Jak dobrze przygotować plan filmowy?

Basia Płocka
plan filmowy

Bez względu na to czy nagrywa się reklamę, krótki klip czy film, trzeba dołożyć wszelkich starań do przygotowania planu filmowego. Scenograf musi zadbać o wszelkie szczegóły i elementy, bez których scena nie wypadnie tak dobrze. Warto wiedzieć na czym dokładnie polega praca scenografa i o czym musi pamiętać chcąc przygotować plan filmowy. 

Od czego zacząć przygotowanie planu zdjęciowego?

Zastanawiając się jak zbudować scenę, trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Przede wszystkim jakiekolwiek działanie rozpoczyna się od scenariusza. Na jego podstawie, scenograf musi opracować dokładny plan działania. 

Bardzo ważny jest także scenopis i storyboard. Elementy te pozwalają stworzyć obrazy, które finalnie będą bardzo podobne to tego co będzie przedstawione na planie. Na tej podstawie, zespół może przygotować stosowne rekwizyty, elementy scenografii oraz stroje. 

Kolejnym dokumentem jest też kalendarzówka czyli plan pracy określony na każdy dzień. Jest to dokument, dzięki któremu można dokładnie rozłożyć pracę na każdy dzień. 

Kostiumy i scenografia 

Na planie zdjęciowym bardzo ważny jest pion odpowiedzialny za scenografię i kostiumy. Kostiumy głównych bohaterów mają znaczący wpływ na ostateczny efekt. Główny kostiumograf ściśle współpracuje z reżyserem, przygotowuje kreacje dla wszystkich, jest odpowiedzialny za przymiarki i ewentualne zmiany. 

Z kolei scenograf ma za zadanie stworzyć jak najbardziej realną scenografię, a także przygotować rekwizyty, które będą używane w poszczególnych scenach. Bardzo ważne jest to, że ostateczna scenografia musi być zgodna z wizją reżysera. 

Praca scenografa 

Scenograf to bardzo ważna osoba na każdym planie filmowym. Jest on odpowiedzialny za kreowanie sceny. Do jago głównych zadań zalicza się projektowanie elementów architektury, przygotowywanie różnych konstrukcji, elementów malarskich, rekwizytów i elementów świetlnych. Wszystko musi być spójne i dobrze przemyślane.

Zobacz też:  Jak urządzić wnętrze bez pomocy projektanta

Po rozmowie z reżyserem i dokładnym przeczytaniu scenariusza, scenograf przygotowuje projekty i tworzy makiety. Zwykle na tym etapie używa się drewna, kolorowych papierów, farm oraz innych materiałów. Tworzenie makiet nie odbywa się “na oko”, każdy element musi być precyzyjnie wymierzony. 

Uzyskane efekty fotografuje się i omawia z reżyserem. Na tym etapie można nanieść poprawki. 

Przygotowanie właściwej scenografii

Kiedy makieta jest już w pełni gotowa, można przejść do dalszych działań. Scenograf musi wykonać wszelkie elementy znajdujące się na makiecie w rozmiarach rzeczywistych. Ważne jest to, aby poszczególne elementy scenografii były łatwe do zamontowania i do demontażu, a także bezpieczne w transporcie. Poszczególne dekoracje powinny jak najwierniej odwzorować wizję reżysera. 

Gotowe dekoracje w pierwszej kolejności są montowane podczas próby technicznej. Wtedy też zaczyna się dokładną pracę dotyczącą oprawy świetlnej. Warto zaznaczyć, że samo oświetlenie może bardzo znacząco wpłynąć na ostateczny efekt. 

Praca scenografa na planie filmowych nie kończy się tylko na przygotowaniu dekoracji i rekwizytów. Specjalista uczestniczy w pracach na planie filmowym od samego początku do końca. Nieustannie współpracuje z reżyserem, nawet w ostatnim momencie może być konieczne wprowadzenie poprawek. Dzięki pracy scenografa zbudowana jest relacja z widownią. Profesjonalna i dobrze przygotowana scenografia sama w sobie jest prawdziwym dziełem sztuki. To ona przykuwa wzrok i zainteresowanie widzów. 

Scenograf to jedna z najważniejszych osób na planie zdjęciowym. Jego praca ma wpływ na ostateczny efekt i na to jak film odbiorą widzowie. W przypadku większych projektów filmowych praca scenografa jest bardziej skomplikowana i często współpracuje on z całym sztabem ludzi. Czasem osobno zatrudnia się specjalistę od kostiumów i np. od bardziej charakterystycznych rekwizytów np. w filmach kostiumowych. Widzowie nawet nie zdają sobie sprawy, ile elementów jest potrzebnych, aby stworzyć przemyślaną i spektakularną scenografię. 

Zobacz też:  Jak dbać o suszarkę automatyczną?
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
pokój do pracy

Na co zwrócić uwagę, urządzając pokój do pracy dla copywritera?

Następny artykuł

Dlaczego warto wybrać szafę z lustrem?

Zobacz też