Jaki piekarnik parowy wybrać?

Piekarnik parowy to coś, co zadowoli każdego zwolennika zdrowego gotowania i… perfekcjonizmu. Dzięki niemu można wspiąć się na kulinarne wyżyny, przygotowując idealnie wypieczone potrawy, a przy tym zadbać o zdrową dietę, a także zachować urządzenie w dobrej kondycji, bez nieestetycznego, zaschniętego brudu. Jak działają piekarniki parowe i czym się kierować przy ich zakupie?
Basia Płocka
piekarnik do zabudowy

Piekarnik parowy – jak działa? 

W tradycyjnym piekarniku podgrzewanie potraw odbywa się wyłącznie za pomocą gorącego powietrza. W piekarniku parowym dochodzi do niego także równie gorąca para wodna. Co to daje? Takie połączenie – gorąca i wilgoci – sprawia, że potrawy zachowują pełnię swojego smaku i miękkość, wypiekają się równomiernie, bez ryzyka przypalenia i przesuszenia. Słowem – wszystkie ich wartości i walory smakowe zostają zachowane, nie wyparowują z nich i nie wytrącają się. Piekarniki z funkcją pary zamykają potrawy, a jednocześnie nadają im chrupkości z zewnątrz. Dzięki temu nie trzeba stosować tłuszczu do nawilżania, co pozwala ograniczyć jego spożycie, ponieważ w potrawie pozostają wszystkie soki. Mimo dużej wilgotności, nie zachodzi proces gotowania, ale nie dochodzi też do wyparowywania wilgoci z potraw, dlatego pozostają miękkie i soczyste, a jednocześnie można je idealnie wypiec z zewnątrz.  

Czym się kierować przy wyborze piekarnika parowego? 

Wybierając piekarnik parowy, należy kierować się jego funkcjonalnością, by była jak najbardziej dopasowana do indywidualnych potrzeb. Warto również, aby piekarnik był dopasowany do kuchni. Obecnie jednak każdy model można w nią idealnie wkomponować, ponieważ wszystkie są przeznaczone do zabudowy. Piekarnik parowy do zabudowy można umieścić w słupku lub pod blatem, w zależności od własnej wygodny i aranżacji kuchni.  

Piekarnik parowy do zabudowy w słupku będzie wygodny w obsłudze, ponieważ – umieszczony na odpowiedniej wysokości – nie będzie wymagał schylania się, ma się także idealny wgląd w wypiekaną potrawę. Z kolei piekarnik pod blatem to klasyczne i równie wygodne rozwiązanie, szczególnie jeśli umieści się go pod płytą grzewczą, zachowując ciąg i spójność strefy gotowania.  

Funkcje piekarnika parowego – jakie wybrać? 

Wybierając piekarnik parowy, warto zwrócić szczególną uwagę na wszelkie udogodnienia, a więc funkcje, dzięki którym gotowanie będzie wygodne i komfortowe. Co powinien mieć dobry piekarnik parowy do zabudowy

  • Termosondę, która mierzy temperaturę wewnątrz potrawy. 
  • Precyzyjne sterowanie temperaturą, które umożliwia osiągnięcie efektów pieczenia, grillowania i gotowania na parze. 
  • Funkcję szybkiego nagrzewania, które pozwala na energooszczędność. 
  • Multicooking, czyli możliwość równomiernego pieczenia na wszystkich poziomach. Taką funkcję posiada np. piekarnik Electrolux z serii 900 SteamPro i jest wyjątkowo przydatna np. podczas większych uroczystości. Pozwala na oszczędność i czasu, i prądu! 
  • Czyszczenie z pomocą pary – pomaga zachować piekarnik w dobrej kondycji nawet przy częstej eksploatacji. 
Zobacz też:  Od czego zacząć urządzanie łazienki?

Piekarnik parowy do zabudowy to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy cenią wygodę, komfort i nowoczesność, a do tego chcą się odżywiać zdrowo i… po prostu lubią gotować! Warto wybrać taki, który posiada jak najwięcej funkcji, by móc w pełni wykorzystać swój kulinarny potencjał.

Artykuł sponsorowany

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
łazienka w stylu retro

Łazienka w stylu retro – jak zaaranżować wnętrze, które nawiązuje do dawnych czasów?

Następny artykuł
remonty warszawa

Remonty Warszawa – ile kosztują wykończenia i jaką ekipę remontową warto wynająć?

Zobacz też