Łazienka w stylu retro – jak zaaranżować wnętrze, które nawiązuje do dawnych czasów?

Łazienka w stylu retro to rozwiązanie, które czerpie inspiracje z dawnych czasów. W jaki dobrać meble i dodatki, aby urządzić takie pomieszczenie? Jakie są główne założenia aranżacyjne? Podpowiadamy!
Paulina Dziedzianowicz
łazienka w stylu retro

Styl retro jest niezwykle zróżnicowany, dlatego bardzo łatwo wybrać z niego to, co najbardziej nas inspiruje i interesuje. Jeżeli chcesz, aby twoje mieszkanie nawiązywało do dawnych czasów, łazienka w stylu retro będzie idealnym pomieszczeniem do przetestowania klimatu vintage. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie rozwiązania najlepiej zastosować w jej przypadku.

Styl retro, czyli aranżacyjny powrót do przeszłości

Na początku warto powiedzieć kilka słów o tym, czym w jaki sposób w ogóle można interpretować styl retro. Jego główne założenia aranżacyjne nawiązują bezpośrednio do wnętrz z lat pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku.

Oczywiście zastosowanie stylu retro we współczesnych wnętrzach nie polega na przeniesieniu tamtych rozwiązań kropka w kropkę do dzisiejszych pomieszczeń. Główną rolę grają tutaj inspiracje widoczne zarówno we wzornictwie, jak i budowie mebli, czy doborze dodatków.

Łazienka w stylu retro – co ją wyróżnia?

Aranżacja łazienki w stylu retro niesie za sobą bardzo dużo możliwości. Warto jednak zaznaczyć, że jest to styl, który będzie wyglądał najlepiej w dużych przestrzeniach. W małych łazienkach stylizowane meble, czy wolnostojące wanny na ozdobnych nóżkach mogą zupełnie się nie zmieścić lub po prostu za bardzo przytłoczyć przestrzeń.

Bardzo często pojawiają się tu zdobienia i ornamenty, które wnoszą element stylowej elegancji. Na podłodze świetnie wyglądają czarno-białe płytki ułożone w szachownice. Na ścianach możesz umieścić błyszczącą i jasną klepkę, terakotę albo ceramikę.

Zobacz też:  Łazienka w stylu prowansalskim – oryginalna i przytulna aranżacja, idealna dla osób lubiących przestrzeń i jasne kolory

Łazienka retro – kolorystyka

Jaka jest kolorystyka łazienki w stylu retro? Wbrew pozorom panuje tutaj dosyć duża dowolność, chociaż warto skupiać się raczej na barwach ziemi. Biel, beż, odcienie brązu, czy zieleni jak najbardziej wchodzą w grę. Z drugiej strony można postawić na kontrasty (jak w wymienionej już szachownicy na podłodze).

Niektórzy decydują się na to, aby w łazience w stylu retro umieścić mocny akcent kolorystyczny. Nie jest to złym pomysł, chociaż warto pamiętać, że takie rozwiązanie musi być dobrze przemyślane, aby ostatecznie nie kłóciło się z całością.

Ciekawym zabiegiem może być zastosowanie armatury, która nie jest tradycyjnie biała. W niektórych retro łazienkach wanna, czy umywalka mają kolor bladoróżowy, czy jasnozielony. Nadaje to całości zdecydowanie ciekawego wyglądu.

Armatura i meble łazienkowe w stylu retro

Jeżeli twoja łazienka połączona jest z pralnią, możesz zadbać o to, żeby pralka czy suszarka były bardzo dobrze wyeksponowane. Nowoczesne sprzęty świetnie kontrastują z meblami stylizowanymi na retro.

A jakie meble warto wybrać do takiego wnętrza? Masz tutaj dwie drogi – poszukać prawdziwych antyków albo zdecydować się na meble, które zostały wykonane w taki sposób, aby nawiązywały do przeszłości. W dużych łazienkach można z powodzeniem umieścić duże drewniane szafy. Najlepiej sprawdzi się tutaj ciemne lakierowane drewno.

W przypadku armatury bardzo ważnym elementem łazienki retro będzie wolnostojąca wanna. Jeżeli nie masz na nią miejsca możesz oczywiście zdecydować się an kabinę prysznicową. Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym może jednak okazać się zastosowanie zasłonki zamiast standardowej kabiny. Modne ostatnio prysznice walk-in warto tutaj wymienić na bardziej klasyczne brodziki.

Dodatki do łazienki w stylu retro

Jeżeli chcesz urządzać swoją łazienkę w stylu retro, dobrym rozwiązaniem będzie odwiedzenie antykwariatów. Dodatki często bywają bowiem gwoździem programu w aranżacji całego wnętrza.

Zobacz też:  Jak wygląda łazienka w stylu japońskim?

Nieoczywistym, ale bardzo ciekawym dodatkiem, który przykuwa wzrok może okazać się odpowiednio dobrana bateria łazienkowa. W ostatnich latach na rynku pojawiły się stylowe retro baterie prysznicowe w kształcie słuchawki telefonu. Taką samą funkcje pełnią pasujące do niej ozdobne kraniki rodem z lat pięćdziesiątych poprzedniego wieku.

Warto także postawić na ozdobne ramy lustra, podobne do tych, które chętnie wybierane są w stylu glamour. Jeżeli należy ci na detalach możesz postawić na przedmioty codziennego użytku „z epoki” na przykład pędzle do golenia czy ozdobne mydelniczki.

Aranżacja łazienki retro w małym mieszkaniu

Wspomnieliśmy już, że styl retro najlepiej wygląda w dużych przestrzeniach. Nie da się jednak ukryć, że wiele osób mieszka w małych mieszkaniach, w których łazienki tworzone były na niewielkich metrażach, często w ogóle bez okien. Czy takie wnętrze całkowicie wyklucza styl retro? Nie do końca.

Tutaj ciekawym rozwiązaniem może okazać się rodzimy wariant, czyli łazienka w stylu retro nawiązująca do PRL. Duża część polskich blokowisk powstała właśnie w tamtych latach, dlatego w aranżacji można nawiązać do ówczesnych realiów architektonicznych.

Jaska klepka na ścianie, czy wanna z zasłonką, która jednocześnie pełni funkcję prysznica to ciekawa alternatywa i zdecydowanie niecodzienny widok we współczesnych mieszkaniach.

Retro łazienka – podsumowanie

Wyposażenie łazienki w stylu vintage lub retro pozwala puścić wodze wyobraźni. Możesz w ten sposób nadać swojemu wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Lata pięćdziesiąte, sześćdziesiąte i siedemdziesiąte znacznie różniły się od siebie estetyką, którą obecnie możesz nie tylko wybierać, ale także mieszać.

Styl retro najlepiej wygląda w dużych i przestronnych łazienkach. Można jednak czerpać z niego także w mniejszych pomieszczeniach. A może zainteresuje cię polski styl retro, czyli nawiązanie do PRL? Obecnie wszystkie opcje są na wyciągnięcie ręki.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
łazienka w stylu boho

Łazienka w stylu boho – jak zaaranżować pomieszczenie w eklektycznym klimacie pełnym zieleni?

Następny artykuł
piekarnik do zabudowy

Jaki piekarnik parowy wybrać?

Zobacz też