Łazienka w stylu boho – jak zaaranżować pomieszczenie w eklektycznym klimacie pełnym zieleni?

Łazienka w stylu boho oddaje bardzo powszechny w ostatnich sezonach trend do aranżacji wnętrz w bliskości natury. Jakie meble i dodatki najlepiej sprawdzą się w takim pomieszczeniu? O jaką kolorystykę zadbać i o jakich detalach pamiętać? Podpowiadamy!
Paulina Dziedzianowicz
łazienka w stylu boho

Estetyka boho ma bardzo długą historię. Wyrosła z francuskiej bohemy, a wiele dekad później inspirowała ruch hipisowski. Obecnie wróciła razem z pasją do hodowania roślin doniczkowych i troską o środowisko naturalne. Łazienka w stylu boho jest rozwiązaniem, które świetnie sprawdzi się w małych mieszkaniach. Eklektyczna stylistyka i naturalne materiały sprawiają, że można urządzić go stosunkowo niewielkim kosztem. Sprawdź, czy spodoba ci się ten rodzaj wnętrza.

Czym charakteryzuje się styl boho?

Na początku warto powiedzieć kilka słów o tym, czym dokładnie jest styl boho. U jego źródeł leżą elementy zaczerpnięte z wielu kultur. Zapoczątkowany przez paryską bohemę ma swoje korzenie w estetyce artystyczne – barwnej i inspirowanej naturą.

W XIX wieku Europa przeżywała prawdziwą fascynację tak zwanym orientem. Dalekie podróże skutkowały przywożeniem i adaptowaniem do warunków zachodnich różnych elementów, pamiątek i artefaktów. Inspiracja nimi przeniosła się potem do mieszkań i mody.

We współczesnym stylu boho znajdziemy motywy:

 • kwiatów i roślin,
 • kultury arabskiej,
 • kultury Dalekiego Wschodu,
 • kultury Rdzennych Amerykanów,
 • kultury amerykańskich surferów,
 • letniej zwiewności i romantyzmu.

Jeżeli chcesz urządzić swoją łazienkę w stylu boho, możesz czerpać inspirację z każdego z tych motywów i dowolnie je ze sobą mieszać.

Co wyróżnia łazienkę w stylu boho?

W ostatnich latach w polskich domach rozgościł się styl skandynawski, który zakłada ciepło i minimalizm. Takie rozwiązania aranżacyjne są popularne także w segmencie łazienkowym. Można jednak zauważyć, że obok niego pojawia się umieszczony na drugiej stronie spektrum styl boho.

Zobacz też:  Łazienka w stylu retro – jak zaaranżować wnętrze, które nawiązuje do dawnych czasów?

Jeżeli interesuje cię wyłącznie funkcjonalny minimalizm, łazienka w stylu boho zdecydowanie nie jest dla ciebie. W tej estetyce dominuje bowiem umiłowanie do różnorodnych dodatków, niejednorodnych kolorystycznie elementów i rozmaitych faktur.

Skoro styl boho jest tak eklektyczny, czy można wymienić elementy, które powinny znaleźć się w urządzonej na jego modłę łazienkę? W istocie jest ich kilka! Przede wszystkim trzeba skupić się na naturalnych materiałach. W tej estetyce bardzo cenione jest drewno i wiklina i kamień. Świetnie sprawdzi się także duża ilość tkanin w rozmaite wzory.

Nie ma tu jednego kanonu kolorystycznego. Wnętrze powinno być jednak bogate, różnorodne i pełne akcentów nawiązujących do wielokulturowości i natury.

Armatura i meble do wnętrza w stylu boho

W łazience w stylu boho świetnie sprawdzi się wolnostojąca wanna lub prysznic w stylu walk-in. Styl ten charakteryzuje się bogactwem detali a co za tym idzie w pomieszczeniach urządzonych na jego modłę pojawia się wiele dodatków i ozdób. Z tego powodu sprzęty i armatura – toaleta, czy umywalka – powinny być możliwie jak najbardziej proste, praktyczne i łatwe w sprzątaniu.

Ściany i podłogi we wnętrzu boho

Jeżeli planujesz urządzić łazienkę w stylu boho, na ściany i podłogę wybierz jasne płytki, utrzymane w kolorach ziemi. Sufit lub wyższe partie ścian mogą z powodzeniem zostać pomalowane farbą odporną na wilgoć. Oczywiście możesz także postawić na zdobioną ceramikę, chociaż najlepiej sprawdzi się ona w większych pomieszczeniach.

Styl boho w łazience – elementy natury

Aranżacja stylu boho nie może obejść się bez elementów natury. W ostatnim czasie łączy się on bezpośrednio z większą ilością naturalnych roślin w naszych pomieszczeniach. W przypadku łazienki warto postawić na elementy drewniane, które przeplatają się na przykład wiklinowymi koszami, czy skórzanymi rzemykami.

Warto także wprowadzić do łazienki w stylu boho żywe rośliny. Jeżeli posiadasz tam duże okno i tym samym sporo naturalnego światła, to świetnie sprawdzą się:

 • fikusy,
 • draceny,
 • monstery,
 • skrzydłokwiaty,
 • alokazje,
 • zielistki,
 • storczyki.
Zobacz też:  Łazienka w stylu nowoczesnym – jak ją urządzić? Aranżacja łazienki w nowoczesnym stylu

Jeżeli mieszkasz w bloku i dopływ światła do twojej łazienki jest ograniczony nie musisz całkowicie rezygnować z kwiatów. W takich warunkach dobrze czuje się między innymi:

 • bluszcz,
 • sansewieria,
 • kalatea,
 • cibora zmienna.

Dodatki w łazience boho

Styl boho stoi dodatkami. Etnicznymi, często bardzo wzorzystymi i nawiązującymi do różnych kultur. Na tym polu można więc całkowicie puścić wodzę wyobraźni. Pamiętaj jednak, że aranżacja łazienki w stylu boho nie powinna polegać na przypadkowym umieszczaniu wszystkich tekstyliów i ozdóbek, jakie uda ci się znaleźć w sklepach.

Doskonale sprawdzą się jednak takie elementy jak kosze wiklinowe, dywaniki, plakaty w antyramach, ozdobne osłonki na doniczki, czy plecione kwietniki. W roli dekoracji występują także płytki imitujące drewno, zasłonki do okien, czy figurki. Do tego wszystkiego możesz dodać także elementy personalne – osobiste pamiątki, czy przywiezione z podróży artefakty.

Łazienka w stylu boho – podsumowanie

Styl boho jest eklektyczny i różnorodny, dlatego można wybrać z niego dokładnie to, co najbardziej odpowiada naszym oczekiwaniom. Niezależnie od tego, czy masz małą łazienkę, czy dysponujesz dużą przestrzenią, to z pewnością znajdziesz w tej estetyce coś dla siebie.

Łazienka w stylu boho może nawiązywać do bardzo różnych elementów etnicznych. Jest pełna naturalnych dodatków, można wręcz powiedzieć, że ma w sobie artystycznego ducha. W jej estetyce sprawdzi się duża wanna i niewielka kabina prysznicowa, drewno i kamień, lniane tekstylia i etniczne plecionki. Wybór wydaje się niemal nieograniczony.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
łazienka w stylu spa

Łazienka w stylu SPA – czy luksusowy odpoczynek we własnym mieszkaniu jest możliwy? Sprawdź, jak zaaranżować wnętrze!

Następny artykuł
łazienka w stylu retro

Łazienka w stylu retro – jak zaaranżować wnętrze, które nawiązuje do dawnych czasów?

Zobacz też