Łazienka dla niepełnosprawnych – jak urządzić bezpieczną przestrzeń w domu?

Życie bez barier dla osób niepełnosprawnych czy też osób starszych ma ogromne znaczenie. Osoby niepełnosprawne z różnymi ograniczeniami mają prawo do wygody we własnym domu. Trudność może sprawiać na przykład temat, jak urządzić łazienkę do potrzeb osoby niepełnosprawnej? Co znajdziemy wśród wymogów prawnych dotyczących łazienki w każdym domu? Jak wygląda prawidłowe rozplanowanie przestrzeni charakteryzujące łazienkę?
Basia Płocka

Jak dokładnie wygląda wygodna łazienka i co powinno się w niej znaleźć, by osoba niepełnosprawna czuła się komfortowo? Z tego artykułu dowiesz się podstawowych informacji, jak powinna wyglądać łazienka dla niepełnosprawnych osób.

Łazienka – dla kogo i co mówi prawo?

Łazienka dla niepełnosprawnych to zagadnienie ważne, ale też trudne. Z takiej łazienki, przede wszystkim, korzystają osoby z różnymi ograniczeniami ruchu, poruszające się na wózku inwalidzkim, wymagające szczególnej opieki, osoby starsze. Należy zadbać oczywiście, aby taka łazienka była dostosowana ogólnie do niepełnosprawności, a z drugiej strony – do konkretnej osoby. Duże znaczenie ma uświadomienie sobie, że są pewne zasady ogólne, stosowane do niepełnosprawności, jakie warto spełnić, a z drugiej strony, możemy łazienkę dostosować do indywidualnych potrzeb danej osoby.

A co na to prawo? Jeśli mówimy o przestrzeni publicznej, czyli np. budynku publicznym, łazienkach w domach opieki, łazienek, które mają np. ośrodki wypoczynkowe czy obiekty gastronomiczne itp – sprawę reguluje prawo budowlane z 7 lipca 1994 r. Tymczasem w domach prywatnych, obowiązuje nas przede wszystkim zdrowy rozsądek, preferencje osobiste, przyzwyczajenia czy indywidualne potrzeby. Warto jednak pamiętać, że minimalna przestrzeń dla wózka to 150x150cm i powinniśmy zapewnić osobie niepełnosprawnej, swobodę poruszania się.

Ogólne zasady projektowania przestrzeni

Szczególną uwagę obejmujemy samą przestrzeń. Niezwykle ważna jest przestrzeń manewrowa i właściwe wymiary samego pomieszczenia. Z drugiej strony, musimy zadbać o praktyczną przestrzeń użytkową w takiej łazience. 

Jeśli chodzi o wymiary, trzeba zachować umiar. Za duża łazienka źle wpłynie na ergonomię poruszania się z uwagi na duże odległości od urządzeń sanitarnych. Może też wykazywać większe ryzyko przewrócenia się na podłogę, gdyż uchwyty czy poręcze będą zbyt daleko od siebie. Zbyt mała łazienka natomiast nie zapewni odpowiedniej możliwości manewrowania wózkiem. Optymalnym rozwiązaniem jest powierzchnia ok 5-6m2. W takiej łazience najważniejszy będzie prysznic, toaleta i umywalka.

Zobacz też:  Sprawdź, jak urządzić pokój dla psa, by zwierzak czuł się w nim komfortowo!

Ogólne zasady wskazują, że najlepiej pokryć podłogę materiałami antypoślizgowymi np. płytkami ceramicznymi. W projektowaniu łazienki, warto wziąć pod uwagę, aby sama podłoga była równa, bez progów. Jeśli chodzi o drzwi, powinny być szerokie na 90-100cm, być pozbawione progu lub mieć niski próg. Powinny się otwierać pod kątem większym niż 90 stopni oraz posiadać klamkę na wygodnej wysokości.

Projektując łazienkę dla niepełnosprawnych – co powinno obejmować wyposażenie łazienki?

Jak zatem dokładnie dostosować łazienkę do potrzeb osób niepełnosprawnych? Przede wszystkim, wszelkie sanitariaty powinny być w łatwo dostępnym miejscu, tak aby osoba siedząca mogła z nich bez problemu korzystać. Ich usytuowanie, jak już wspomniano, musi się odzwierciedlać w przestrzeni manewrowej. Na podłodzie warto postawić na lytki antypoślizgowe, tak samo jak pod prysznicem.

Prysznic czy wanna? W łazience dla niepełnosprawnych można postawić wannę z siedziskiem, ale bardziej optymalnym rozwiązaniem jest prysznic np. z odpływem liniowym i ściankami typu walk-in. Brodzik nie powinien być mniejszy niż 90x90cm. Decydując się na prysznic z kabiną walk-in, likwidujesz progi i ułatwiasz codzienną pielęgnację.

Pod prysznicem warto wybrać baterię podtynkową i słuchawkę na drążku. Umożliwi to regulację, wygodną dla osób z ograniczeniami. Można też zamontować składane siedzisko czy dodatkowe poręcze i uchwyty które zapewnią jeszcze więcej bezpieczeństwa.

Umywalka w łazience powinna spełniać kilka istotnych wymagań. Dolna krawędź powinna być powyżej 70cm nad posadzką, a górna ok 85cm nad nią (misa powinna znajdować się powyżej kolan osoby siedzącej), należy zrezygnować z postumentów, kształt umywalki powinien być płaski o szerokich brzegach, optymalna szerokości to 60-70cm, a głębokość 50-60cm. Warto też zamontować wygodne lustro uchylne lub na wysięgniku, umieszczone max 100cm od podłogi. Jeśli chodzi o baterię, warto zdecydować się na fotokomórkę lub baterię z tzw. lekarskimi uchwytami.

Zobacz też:  Jaki piekarnik parowy wybrać?

Miska wc powinna zostać podwieszona na wysokość 45-50cm, dobrze, aby była ona wydłużona w taki sposób, by jej długość wynosiła nie mniej niż 70cm od tylnej ściany. W przypadku wc, ważne są też boczne uchwyty wspomagające, a także solidna konstrukcja, która wytrzyma ciężar ciała. Warto też pomyśleć o fotokomórce do spłukiwania toalety. Duży komfort daje też miska z funkcją bidetu czy opcją suszenia.

Gdy już zaprojektujesz łazienkę, warto także zadbać o odpowiednie jej wyposażenie np. na stronie https://e-higiena24.pl/

Artykuł promocyjny

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Jak urządzić przedpokój w bloku, żeby optycznie go powiększyć?

Następny artykuł

Jak naprawić wyrwany zawias z szafki

Zobacz też