Amerykanie z klasy średniej dysponują zazwyczaj bardzo dużymi przestrzeniami. Właśnie dlatego łazienki – u nas często ciasne i ciemne – są w Stanach doskonale zaaranżowanym, przestronnym i praktycznym pomieszczeniem. Łazienka w stylu amerykańskim wyróżnia się piękną kolorystyką, światłem i dodatkami. Mając do dyspozycji dużo miejsca, możesz z powodzeniem zastosować rozwiązania z takich wnętrz w swoim domu.
Co wyróżnia łazienkę w stylu amerykańskim?
Dom w stylu amerykańskim jest bardzo praktyczny. Łazienka nie jest wyjątkiem. Zazwyczaj w amerykańskim domu jest ich kilka. Na pierwszej kondygnacji znajduje się taka, która pełni funkcję toalety. Na piętrze natomiast ulokowane są przynajmniej dwie łazienki, do których wchodzi się bezpośrednio z sypialni.
Największa i najbardziej okazała łazienka odchodzi od sypialni państwa domu, czyli master bedroom. Często bywa elementem większego kompleksu, a żeby się do niej dostać, trzeba najpierw przejść przez garderobę. Jest przestronna, dobrze oświetlona i służy nie tylko do toalety, ale także do relaksu.
Amerykańska łazienka – praktyczne rozwiązania aranżacyjne
Centralnym punktem master bathroom, czyli głównej łazienki, jest duża wanna. W zależności od aranżacji może stać na środku pomieszczenia lub być przytwierdzona do ściany. Bardzo popularne są wanny narożne, często wyposażone w funkcję hydromasażu.
W amerykańskich domach często znajdują się dwie umywalki rozmieszczone na dużych blatach. Pozwala to dwóch osobom na jednoczesne przygotowywanie się do wyjścia. Łazienka w stylu amerykańskim często uwzględnia także toaletkę. Jeżeli zaś wnętrze jest naprawdę duże, może zawierać elementy, które z polskiej perspektywy wydają się nieco egzotyczne. To przykład sofa, kominek czy telewizor.
Łazienka dla gości w amerykańskim domu
W wielu domach w Stanach Zjednoczonych można spotkać łazienki, które przylegają do pokojów gościnnych. Są one zdecydowanie mniej okazałe niż master bathroom, jednak powinny być schludne i posiadać wszystkie niezbędne sprzęty. Zazwyczaj zamiast wanny znajduje się tam kabina prysznicowa. Kolorystyka jest stonowana a całość prezentuje się estetycznie i elegancko.
Łazienka w amerykańskim stylu – kolory mają znaczenie
Tym, co wyróżnia amerykańskie łazienki, z pewnością jest elegancja. Tę z kolei uzyskasz dzięki oświetleniu i odpowiedniemu doborowi kolorów. Zazwyczaj nie są one szczególnie wyszukane. Dominują jasne i relaksujące kolory, które całemu wnętrzu dodają lekkości. Różne odcienie bieli, beże i pastelowe barwy to klucz do uzyskania prostego, eleganckiego, a nawet luksusowego efektu.
Aranżacja łazienki w stylu amerykańskim – co z dodatkami?
Prawdziwy duch domu w amerykańskim stylu, w tym także łazienki tkwi w pięknych wykończeniach i dobrej jakości materiałach. To pomieszczenia duże i dobrze oświetlone, często wyposażone w pokaźnej wielkości okna. W roli dodatków w łazience w stylu amerykańskim warto też uwzględnić zasłony, czy nawet gzymsy okienne.
W Stanach Zjednoczonych dużą popularnością ciągle cieszy się styl retro. Uwzględnia on dobrej jakości boazerię, a także detale, takie jak podłoga ułożona w formie szachownicy. Warto postawić także na ozdobne klamki w szafkach czy ozdobne nóżki wanny wolnostojącej.
Charakterystyczne dla amerykańskiej łazienki są eleganckie kinkiety czy kryształowe żyrandole. Bardzo ważną rolę odgrywa także zieleń. W pomieszczeniu tego typu powinna znaleźć się przynajmniej jedna sporych rozmiarów roślina, koniecznie umieszczona w ozdobnej donicy.
Dla kogo łazienka w stylu amerykańskim?
Projekty domów coraz częściej uwzględniają rozwiązania takie jak łazienka czy kuchnia w stylu amerykańskim lub nowojorskim. Domy w Stanach Zjednoczonych są zdecydowanie bardziej obszerne niż te nasze. Jeżeli jednak dysponujesz nieco większym niż standardowe pomieszczeniem na łazienkę, urządzenie jej w stylu amerykańskim nie powinno być problemem. Trzeba jedynie zadbać o kilka rozwiązań aranżacyjnych.
Na koniec warto wspomnieć o tym, że wnętrza, które dzięki popkulturze kojarzą się z Ameryką, są zazwyczaj własnością bardzo wąskiej grupy mieszkańców USA. Wymienione rozwiązania często dotyczą wyłącznie wyższej klasy średniej, która z każdym rokiem staje się tam coraz mniej liczna. Z amerykańskich rozwiązań warto czerpać tyle, ile się da, bez kompleksów i uprzedzeń.