Jak wygląda łazienka w stylu japońskim?

Łazienka w stylu japońskim to miejsce, w którym panuje ład i minimalistyczny duch. Bambus i naturalne materiały łączą się tu harmonijnie, tworząc ascetyczną całość. O czym pamiętać, gdy tworzysz łazienkę w stylu japońskim? Sprawdź!
Paulina Dziedzianowicz
łazienka w stylu japońskim

Styl japoński w mieszkaniu, zaraz po skandynawskim, jest jednym z chętniej wybieranych. Zwłaszcza w ostatnich latach, gdy ludzie więcej czasu zaczęli spędzać w domach. Czym charakteryzuje się styl japoński? W jaki sposób dobrać materiały, by móc się nimi cieszyć przez wiele lat? Czy taka aranżacja pasuje w każdym domu? Koniecznie sprawdź, czytając ten artykuł!

Łazienka w stylu japońskim – minimalistyczna aranżacja z kraju kwitnącej wiśni

Japończycy cenią sobie prostotę i bliskość natury. Dlatego też ich domy są minimalistyczne, a jednak pełne naturalnych materiałów. Jeśli płytka, to kamienna lub ceramiczna. Jeżeli ozdoby, to bambusowe lub drewniane. Wszystko to, co jest potrzebne w łazience w stylu japońskim, musi być dobrej jakości. Dzięki temu, gdy coś się popsuje, można to naprawić.

Drewno ocieplające przestrzeń

Mimo ograniczania do minimum elementów łazienki w stylu japońskim, pomieszczenie to staje się przytulne właśnie dzięki naturalnym materiałom. Drewno ociepla przestrzeń, nadając jej spójnej całości. Jeśli istnieje obawa, że drewno nie będzie odpowiednio spełniało swej funkcji w tak wilgotnym pomieszczeniu, można zdecydować się na płytki drewnopodobne. Można je położyć na podłodze lub na ścianach. Można też użyć ich jedynie w niektórych miejscach łazienki. Na przykład na ścianach pod prysznicem.

Wybierając drewno do wnętrza w stylu japońskim, warto postawić na bambus lub inne jasne drewno takie jak sosna. Świetnie na oknach sprawdzą się bambusowe rolety. Dadzą one dość światła, by pomieszczenie nie stało się ciemne, a jednocześnie oddzielą łazienkę od świata zewnętrznego, pozwalając na chwilę intymności.

Zobacz też:  Łazienka w stylu glamour – jak urządzić luksusowe wnętrze w swoim domu?

Kolorystyka łazienki w stylu japońskim

Orientalny styl może kojarzyć się wielu z surowością. Jednak chcąc urządzić łazienkę w stylu zen, wcale nie potrzeba smutnych, szorstkich i oszczędnych szarości. W japońskiej łazience bardzo dobrze znajdą się jasne, stonowane barwy. Dzięki nim aranżacja będzie przytulna, mimo że dąży do minimalizmu.

Ciekawym akcentem w takim miejscu mogą okazać się rośliny. Tu również nie należy przesadzać. Chcąc postawić na żywe kwiaty, wystarczy jedna lub dwie rośliny. Najlepiej w orientalnym stylu. Można na przykład postawić na drzewko bonsai i ustawić je na umywalce. Chcąc nadać koloru pomieszczeniu, a jednocześnie pozostać w minimalistycznym, japońskim klimacie, warto postawić przy wannie kolorowy, kwiecisty parawan.

Czego nie może zabraknąć w japońskiej łazience?

Łazienka urządzona w stylu japońskim to połączenie elementów buddyzmu i feng shui. Ponieważ wszystko płynie, a jedyną pewną w życiu jest zmiana, warto wziąć to pod uwagę, aranżując łazienkę w stylu azjatyckim. Zamiast tradycyjnej umywalki można postawić na kawałku grubej deski kamienne misy, a na podłodze ustawić drewniany lampion. Pamiętać należy, że bardzo ważne w łazience są meble i dodatki. Warto wybierać akcesoria i meble o prostych kształtach. One również powinny być wykonane z naturalnych materiałów.

Płynąca woda i minikaskady

Jeśli w pomieszczeniu, w którym urządzana jest minimalistyczna łazienka w stylu japońskim, jest wnęka lub inne ciekawe miejsce, warto pomyśleć o płynącej wodzie. Można kupić lub samemu stworzyć minikaskadę, która nada japońskiego charakteru. Decydując się na taki element, warto postawić na surowość barw i kształtów ozdoby. Niech będzie ona jak najbardziej naturalna, by mogła w pełni ukazać charakter łazienki japońskiej.

Łazienka w stylu japońskim to miejsce stworzone z poszanowaniem natury i jej bogactwa. Jasne barwy, drewno i woda sprawiają, że minimalizm tego stylu nie jest surowy. Wręcz przeciwnie, taka łazienka jest przyjemna i ciepła. Decydując się na takie pomieszczenie, pamiętać należy o tym, że im mniej, tym lepiej.

Zobacz też:  Łazienka w stylu francuskim – bardzo gustowna aranżacja, gdzie wszystkie elementy są eleganckie.
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
łazienka w stylu vintage

Łazienka w stylu vintage – przepych i luksus zamknięty w czterech ścianach

Następny artykuł
kuchnia w stylu wiejskim

Kuchnia w stylu wiejskim to uroczy klimat i serce domu. Jak stworzyć taką przestrzeń w stylu rustykalnym?

Zobacz też