Łazienka w stylu Hampton to połączenie luksusu z przytulnym klimatem nadmorskim

Jeśli cenisz sobie elegancję połączoną z wygodą, to ten artykuł jest dla ciebie. Dowiedz się już teraz, czym wyróżnia się aranżacja w takim stylu i jak urządzić łazienkę w stylu Hampton.
Basia Płocka
łazienka w stylu hampton

Łazienka w stylu Hampton – czym się wyróżnia?

Nazwa stylu pochodzi od miejscowości Hamptons. Jest to willowe miejsce, słynące z piaszczystych plaż, które są inspiracją przy aranżacji pomieszczeń, a także synonimem luksusu. Ten styl cechują relaksacyjne wnętrza, jasne kolory, dodatki w morskich barwach, które wpływają kojąco. Wyraziste są pojedyncze elementy, które łatwo jest wymienić. Dostrzec można połączenie nowoczesnej klasyki z designem angielskim, tradycyjnym stylem morskim, rustykalnym, a także art deco. Naturalne materiały, takie jak drewno, kamień, wiklina, trawa morska, czy len, są podstawą w tym stylu. Cechuje się on dużą przestrzenią i minimalizmem.

Jaki rodzaj mebli warto wybrać?

Łazienka w stylu Hampton wyróżnia się na tle innych wykorzystaniem marmurów i naturalnych kamieni. Mogą tworzyć one niesamowite blaty oraz naścienne płytki, których nie trzeba układać w sposób tradycyjny, ale np. w jodełkę. Pasujące meble nie muszą być nowe, ale muszą być wygodne. Ważne, żeby miały prostą formę. Metalowe gałki będą idealnym uzupełnieniem. Aranżacja wnętrza wymaga zastosowania wysokiej jakości materiałów i dodatków. Pomieszczenia urządzone w stylu Hampton dopieścić można koszami i pudełkami wyplatanymi z wikliny lub rattanu. Sprawdzą się do dekoracji, a także jako pojemniki na drobiazgi.

Oświetlenie – jak stworzyć przytulne i eleganckie wnętrze?

W stylu Hampton bardzo ważny jest odpowiedni dobór lamp. Wykonane mogą być z naturalnego drewna, jak i z metalu, jeśli inspirujemy się stylem art deco. Osłony źródeł światła tworzy się z subtelnych tkanin lub mlecznobiałego szkła, co pozwala rozproszyć promienie i zbudować klimatyczne miejsce. Wnętrze urządzone w stylu hampton dzięki użyciu jasnych kolorów będzie przestronniejsze. Lampy muszą dawać dużo światła i inaczej niż w stylu marynistycznym, powinny być stonowane. Trzeba pamiętać o dużych oknach z okiennicami, dzięki którym do wnętrza dostaje się dużo słońca.

Zobacz też:  Kwiaty, które idealnie sprawdzą się w łazience bez okna!

Kolorystyka wnętrz

Przeważają tutaj odcienie bieli, od śnieżnej, po mleczną, z dodatkiem żółtego czy szarego pigmentu, które najlepiej odbijają naturalne światło słoneczne. Blady błękit, piaskowe beże, delikatne brązy przywodzą na myśl klimat nadmorskiego wybrzeża. Nie należy jednak przesadzać z ilością niebieskiego, jak i ze zbyt intensywnymi barwami. Tekstylia w kolorze błękitu wpasują się idealnie w luksusowy styl. Okna, które często są duże i wypełniają całe ściany, wpuszczają do łazienki w stylu Hampton światło. Szprosy dzielą tafle na mniejsze części, co załamuje promienie, tworząc ciekawe zjawisko.

Styl New Hampton – czym różni się od swego pierwowzoru?

New Hampton albo modern Hampton, to nowsza odmiana stylu. Wyróżnia się bogatszą kolorystyką. Pojawiają się ciemniejsze barwy, takie jak czerwień, fiolet, złoto, czy brąz. Drewno nie musi być bielone. W aranżacji można wykorzystać jego głębszy odcień, np. orzechowy, czekoladowy. Kolory ścian nie różnią się od pierwotnego stylu. Bez zmian królują tu odcienie bieli, żółci, szarości.

Dodatki

Jakie dodatki, najlepiej się sprawdzą w stylu Hampton?

  • poduszki i dywany w marynistyczne, geometryczne wzory;
  • liny, kotwice nawiązujące do morza;
  • kwiaty doniczkowe;
  • modele statków;
  • obrazy lub fotografie z morskimi pejzażami;
  • muszle i minimalistyczne świece.

Wanna czy prysznic? Co się lepiej sprawdzi?

W łazience w stylu Hampton zadbaj o symetrię. Zamiast jednej, warto wygospodarować miejsce dla dwóch umywalek. Podwójne są również lustra i kinkiety, które wspólnie z żyrandolem rozjaśnią wnętrze i wizualnie je powiększą. Strefa kąpieli nie wymaga symetrii. Przy dużej przestrzeni świetnym rozwiązaniem będzie wanna wolnostojąca. Jeśli chcesz poczuć powiew lekkości, wybierz model o cienkim rancie, możesz także zdecydować się na wannę masywniejszą. Alternatywą może być kabina prysznicowa typu walk-in, której transparentne szklane ścianki będą współgrać z resztą pomieszczenia.

Ceramika – najlepszy wybór

Najlepiej sprawdzą się dwie umywalki nablatowe. Do aranżacji w stylu, który ceni sobie symetrię, dedykowana jest umywalka nablatowa okrągła. Pasuje do pomieszczeń nowoczesnych, minimalistycznych i eko. Przy lustrze najlepiej zamontować symetrycznie z obu stron kinkiety z ozdobnymi abażurami. Dekoracją mogą być klasyczne chromowane baterie. Złota armatura łazienkowa będzie przywodziła na myśl piasek z okolic nadmorskiej willi. W łazience typu Hamptons sprawdzi się armatura w stylu retro.

Zobacz też:  Łazienka w stylu rustykalnym – aranżacja dla osób, które cenią sobie bliskość natury

Podłoga i płytki – co wybrać?

Najważniejszym elementem łazienek w stylu hampton jest drewno. Jakość podłogi jest bardzo ważna. Panele czy wykładzina, nie oddadzą charakteru, na jakim ci zależy. Dla tego stylu charakterystyczne są spłowiałe od słońca lub bielone deski, a także postarzane deski dębowe. Podobnie jak w stylu nowojorskim, pasować będą białe lub marmurkowe kafelki ułożone klasycznie lub w jodełkę.

Lustra w stylu Hampton

Lustra możesz powiesić w dowolnym miejscu i pomieszczeniu. Doskonale sprawdzają się zawieszone nad komodami, konsolami, biurkami, czy meblami wypoczynkowymi. Są doskonałym dopełnieniem łazienki, przedpokoju, czy garderoby. Sprawdzą się w miejscach przystosowanych do luster, jak i tych mniej oczywistych, jak np. salon. Dopełni przestrzeń nad kominkiem czy sofą, powiększy pomieszczenie oraz odbije wpadające tam światło. Dobrym miejscem jest też sypialnia.

W łazience w stylu Hampton dominują jasne barwy, zarówno na ścianach, jak i podłogach. Tworzą one atmosferę elegancji. Marynistyczne akcesoria zabiorą nas w podróż do nadmorskiego klimatu i piaszczystych plaż. Najważniejsze jest znać umiar w dodatkach i posiadać umiejętność zachowania lekkości. Zadaniem tego stylu jest zadbać o nasz wewnętrzny spokój, harmonię, działać kojąco i odprężająco.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
łazienka w stylu nowojorskim

Łazienka w stylu nowojorskim, czyli bardzo elegancka aranżacja dla dużych i małych powierzchni

Następny artykuł
łazienka w stylu wiejskim

Łazienka w stylu wiejskim zachwyca. Jak urządzić wnętrze w stylu rustykalnym?

Zobacz też