Stylowa kuchnia w stylu francuskim – jak urządzić wnętrze w duchu światowej elegancji?

Kuchnia w stylu francuskim budzi skojarzenia z wyrafinowanym gustem, przepychem i ponadczasową elegancją. Czy aranżacja takiego wnętrza jest trudna? Jakich błędów trzeba unikać? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
Paulina Dziedzianowicz
kuchnia w stylu francuskim

Oglądając francuskie filmy, bardzo często zachwycamy się wnętrzami, które widać na ekranie. Nad Sekwaną rzeczywiście dba się o detale i szczegóły. Eleganckie zdobienia i przemyślane dodatki tworzą szykowny, a wręcz dworski klimat. Francuskim kuchniom daleko jednak do barokowego przepychu. Są ciepłe, przytulne i pełne dobrego smaku.

Kuchnia pałacowa – co wyróżnia styl francuski?

Na początku warto zaznaczyć, że kuchnia francuska nie jest tożsama ze stylem prowansalskim. Oczywiście ten piękny region na południu kraju zostawił po sobie ślady w postaci ozdób i inspiracji. Mówiąc o stylu francuskim w urządzaniu wnętrz, chodzi jednak o współczesne aranżacje, które nie znajdują się w stylizowanych wiejskich chatach, ale domach mieszkańców Paryża.

Współczesny styl francuski jest eklektyczny i łączy w sobie elementy typowe dla wnętrz wersalu, wiejskich chat w Prowansji i izb w mieszkaniach przedrewolucyjnych mieszczan. W efekcie zyskujemy przytulne wnętrze pełne szyku i niepowtarzalnej elegancji.

Kuchenne meble w stylu francuskim – jakie wybrać?

Kuchnia w stylu francuskim to nie replika jednej z sal w muzeum w Wersalu. Barokowy przepych nie wchodzi tu w grę. Wybierając meble kuchenne, kieruj się kolorystyką. Typowe dla tej aranżacji będą jasne pastelowe kolory. Klasyczna biel czy beż łączą się tutaj z naturalnym drewnem.

Meble powinny być możliwie lekkie, ale nie minimalistyczne. Ozdobne frezy i żłobienia są bardzo pożądane. W niektórych szafkach możesz zdecydować się na przeszklenia. Doda to całej kompozycji lekkości i elegancji. Uchwyty do szafek powinny być dobrze widoczne, ale jednocześnie eleganckie. Dobrze sprawdzą się takie w złotym lub miodowym kolorze.

Zobacz też:  Przestronność, minimalizm, dobre oświetlenie. Kuchnia w stylu industrialnym – aranżacja

W kuchni we francuskim stylu wyspa nie jest konieczna, chociaż w dużych przestrzeniach bywa mile widziana. We Francji na środku dużej kuchni często stoi stół, przy którym mieszkańcy spotykają się na kolacje z rodziną i przyjaciółmi. Postaw na jasne meble, najlepiej wykonane z naturalnego drewna.

Kuchnia w stylu francuskim – dekoracje i ozdoby

Aranżacja kuchni w stylu francuskim nie może obyć się bez ozdób i dekoracji. Dowolność jest tutaj bardzo duża. Nie bój się szprosów i pilastrów. Żyrandol może być obudowany ozdobnym kloszem, jednak pamiętaj, żeby nie przesadzić. Wybierz tekstylia z naturalnych materiałów – drewna, bawełny i lnu.

We francuskie kuchni świetnie sprawdzi się lawenda. Ten ponadczasowy prowansalski akcent wprowadzi do serca domu piękny zapach i będzie stanowił bardzo oryginalny element dekoracyjny.

Styl francuski w kuchni – czy antyki to naprawdę konieczność?

Osoby, które chcą urządzić kuchnię w stylu francuskim, najczęściej zastanawiają się, czy konieczne będzie polowanie na antyki. Nie jest to element obligatoryjny, jednak jeśli masz taką możliwość, wprowadzenie do swojego wnętrza starego drewnianego kredensu inspirowanego Prowansją z pewnością urozmaici i podkreśli unikalny francuski styl.

Antyki, czy po prostu stare przedmioty można także wprowadzić w postaci niewielkich dodatków. Stare kuferki i szkatułki, czy pięknie zdobione wazony to gwarancja tego, że twoja przestrzeń będzie całkowicie unikalna.

Kuchnia w stylu francuskim – podsumowanie

Kuchnia w stylu francuskim czasami błędnie kojarzy się z przepychem. Tymczasem w istocie mamy tu od czynienia z pięknymi, lekkimi i bardzo funkcjonalnymi pomieszczeniami. Ozdobne frezy, drewniane meble i szlachetne detale sprawiają jednak, że mamy do czynienia z przytulnym i przyjaznym wnętrzem.

Czy francuską kuchnię da się urządzić w małym wnętrzu? Jak najbardziej! Jasne i ciepłe barwy sprawiają, że pomieszczenie staje się bardziej przestronne, a odpowiedni dobór dodatków z pewnością nie przytłoczy jego małego metrażu.

Zobacz też:  Kuchnia w stylu greckim – błękit morza i śródziemnomorski klimat na co dzień. Przenieś tę aranżację do swojego domu!
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kuchnia w stylu klasycznym

Kuchnia w stylu klasycznym – ponadczasowa elegancja i funkcjonalność w każdym domu

Następny artykuł
kuchnia w stylu goralskim

Kuchnia w stylu góralskim – klimat Podhala na co dzień. Jak stworzyć taką aranżację?

Zobacz też