Kuchnia w stylu loftowym – sprawdź, jak może wyglądać

Kuchnia loft to styl surowy, minimalistyczny, bez nadmiernej maniery, przepychu, a zarazem nowoczesny. Kuchnia w stylu loftowym to manifest indywidualizmu. Fason ten, choć nieco eklektyczny wiąże się z zaskakującymi zestawieniami.
Paulina Dziedzianowicz
kuchnia w stylu loftowym

Czym różni się kuchnia w stylu loftowym od tej w industrialnym? W industrialnej kuchni dominują szare i ciemne kolory. Dodatki mają związek z przeszłością i są wspomnieniami industrializmu. W opisywanym lofcie można ujrzeć ciepłe, przygaszone barwy. Oba style łączy bardzo wiele. Każdy z nich potrzebuje dużo światła. Duże okna dają wiele jasności wnętrzom. Wolna przestrzeń i swoboda to kolejna wspólna cecha. W kuchniach industrialnych historia jest wiecznie żywa. Znajdziemy tam stare przyrządy i inne historyczne rzeczy. Z kolei loft jest bardziej unowocześniony. Można znaleźć w nim więcej nowoczesnych dodatków pasujących do naszych czasów.

Do jakich wnętrz pasuje kuchnia loft?

Tak naprawdę kuchnia w stylu loftowym pasuje do każdego rodzaju wnętrz. Główną cechą jest minimalizm, cechy fasonu rustykalnego i elementów industrialnych. Nawiązuje do nowoczesności, ale z pofabryczną przestrzenią. Gromadzi w sobie lekkość i harmonię, co pasuje do każdego rodzaju wnętrz. Zarówno wielkie pałacowe kuchnie, jak i małe miejsce do gotowania idealnie się nadają, aby urządzić je w tym kroju. Połączenie drewna i metalu samo w sobie tworzy wrażenie przestronności. Małe skromne dodatki dodadzą magii naszej kuchni. Należy zwracać uwagę, że czym mniejsza kuchnia, tym mniej dodatków.

Zobacz też:  Kuchnia w stylu nowojorskim – klimat Wielkiego Jabłka w Twoim domu

Sprzęt AGD – duże czy małe. Co lepiej wybrać?

Kto w dzisiejszych czasach wyobraża sobie życie bez wygód typu lodówka, zmywarka lub mikrofalówka? Chyba nikt. Na szczęście na rynku znajduje się bardzo wiele propozycji, które działają bez zarzutu i przy okazji bardzo dobrze się prezentują. Nie będziesz więc skazany na trudny wybór między estetyką a funkcjonalnością. Warto rozejrzeć się za sprzętem o matowym wykończeniu lub w ciemnych barwach. W grę wchodzą również urządzenia pod zabudowę. W tym drugim rozwiązaniu ominie nas problem z dobraniem ich do frontów i blatów szafek kuchennych czy koloru ścian.

Rodzaj mebli do kuchni

Odgrywają one istotną rolę w dobrym funkcjonowaniu naszej kuchni. Muszą być przestronne, a zarazem funkcjonalne. W tym stylu nasze meble cechuje prostota wykończenia, a zarazem surowość, bez zbędnych ornamentów i zdobień. Połyskujący blat z granitu i szare matowe fronty to gwarancja zjawiskowego efektu. Jeżeli twoja kuchnia w stylu loftowym ma mieć trochę cech awangardy, wybierz kolor butelkowej zieleni. Pamiętaj jednak, że nie musisz trzymać się twardych reguł tego fasonu. W końcu każdy lubi co innego. Jednak należy pamiętać, że czerń, szarość, metal i biel to główne kolory, które się tu sprawdzają.

A co z miejscem do jedzenia?

Stół kuchenny to jeden z najważniejszych mebli w domu, dlatego konstrukcja musi być solidna i z doskonałej jakości materiału. Wersja na prostych metalowych nogach z blatem z jednolitego prawdziwego drewna np. dębowego, będzie prezentować się idealnie w naszym wnętrzu. Krzesła najlepiej jak będą wykonane w tym samym kroju, gdyż ten styl lubi prostotę i harmonię w swoim otoczeniu. A inny rodzaj krzesła od stołu może ją zaburzyć. Jednym z zalecanych dodatków na krzesłach są tekstylne obicia siedzisk.

Stylowe lampy loftowe do kuchni

Źródło światła to bardzo ciekawa kategoria w tym stylu. Idealnym rozwiązaniem będą zwykłe żarówki bez abażurów, które będą przypominać styl prosto z fabryki. Dobrze wyglądać będą też proste żyrandole, geometryczne lampy usadowione w okolicach blatów lub wyspy kuchennej. Kuchnia w stylu loftowym uzyska efekt lekko rozproszonego światła o ciepłej barwie.

Zobacz też:  Kuchnia w stylu Hamptons – powiew amerykańskiego luksusu w polskim domu. Jak urządzić takie wnętrze?

Stylowe dodatki do loftowej kuchni

W stylu loftowym ważne są dodatki, które muszą tworzyć integralność z resztą wystroju. Najlepszym rozwiązaniem będą metalowe dodatki w kolorach brązu, miedzi i czerni typu ramki, pojemniki, wieszaki, misy czy stojaki. To one właśnie tworzą postindustrialną naturę tego wnętrza. A jak odmienić te szare barwy w kuchni? Można dodać ozdoby kwiatowe, żywe rośliny lub małe drzewka w doniczkach. Suszone rośliny, które zostaną z nami na dłużej sprawdzą się tutaj idealnie. Wiele dekoracji z tego stylu, może być uniwersalnych i nadawać się do przeniesienia w inny wymiar kuchni np. styl industrialny.

Co najlepiej wybrać na ściany

Na myśl o pofabrycznych lokalach przychodzą nam na myśl kolory stonowane i naturalne. Idealnie sprawdzą się odcienie czerni i bieli, choć z tym drugim nie należy przesadzić, ponieważ zbyt duża ilość może wizualnie pomniejszyć kuchnię. Dla odmiany można dodać elementy w kolorach butelkowej zieleni lub błękitnego odcienia morskiego. A może dodać elementy postarzałe? Zjawiskowo do tego nadaje się stare drewno lub struktury z efektem korozji. Kuchnia w stylu loftowym ma dawać efekt wniknięcia do świata przeszłości.

A może kuchnia w stylu loftowym połączona z salonem?

Choć ten styl często wynika z historii budynku, zestawiając ze sobą odpowiednie elementy, możemy nadać taki klimat w każdym pomieszczeniu. Przejście łączące kuchnie z salonem najlepiej wykonać w kształt łuku triumfalnego. Widoczne cegły przy nim dodają charakteru. Stary gramofon, radio lub akordeon idealnie nadaje się do użycia jako dodatek w salonie. Styl loftowy nie bez przyczyny jest jednym z najbardziej pożądanych na świecie, jest łatwy w uzyskaniu i atrakcyjnie wizualny. Jeżeli ty też pragniesz delikatnego nawiązania do pofabrycznych klimatów, wybierz te elementy, które ci się podobają.

Zalety i wady stylu loftowego

Kuchnia w stylu loftowym to przede wszystkim oryginalność. Każdy urządza kuchnie we własnym charakterze. Ten fason ciężko jest podrobić, gdyż wiele starych mebli lub dodatków zostało zniszczonych i rzeczy z historią są już unikatami. Jedną z wad tego stylu jest ubiegający czas i nowoczesne społeczeństwo, które nie jest w stanie zrozumieć historii naszej kuchni. W końcu w tych czasach otwierasz katalog z wystrojem wnętrza, wybierasz i masz taką jak na zdjęciu. A to w naszym wnętrzu panuje magia różnorodności i poczucia, że nikt nie ma takiej samej kuchni.

Zobacz też:  Kuchnia w stylu wiejskim to uroczy klimat i serce domu. Jak stworzyć taką przestrzeń w stylu rustykalnym?

Baterie kuchenne retro

Jest to bardzo silny akcent w stylu loft. W końcu jest to ulubiony temat projektantów i architektów wnętrz. Dobrym efektem będzie wybranie baterii MURO. Bateria jest jednouchwytowa, ale dźwignia została zaprojektowana tak, aby przypominać hydrauliczny zawór z czasów fabrykanckich. Aby bardziej podkreślić styl loftu, zrezygnowano ze standardowego chromu, a zastąpiono go grafitem w kolorze czarnego matu. Jednym z dodatkowych atutów tej baterii jest to, że pomaga ograniczyć zużycie wody. Wynika to z niskiej klasy przepływu, co sprawia, że jest zaliczana do segmentu baterii ekonomicznych.

Jeżeli chcesz być panią domu z oryginalnym stylem nie do podrobienia, to kuchnia w stylu loftowym jest właśnie dla ciebie. Niepowtarzalność jest główną cechą tego charakteru wnętrza. Niejedna koleżanka lub kolega, przychodząc w odwiedziny, będzie podziwiać pofabryczną przestrzeń. Klimat tego miejsca jest zimny, a zarazem tajemniczy. Wiele starych przyrządów może być dla młodego pokolenia zagadką, nad którą spędzą wiele czasu. Żeby łatwiej poznać ich tajemnice, będą potrzebowali pomocy rodziców albo dziadków.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kuchnia w stylu prowansalskim

Kuchnia w stylu prowansalskim, czyli małe wnętrze, duże możliwości i piękne dodatki. Jak ją urządzić?

Następny artykuł
kuchnia w stylu retro

Kuchnia w stylu retro – jak zaaranżować wnętrze vintage, które nie „trąci myszką”? Inspiracje i porady, które warto znać

Zobacz też