W ostatnich latach w polskich domach zadomowił się styl skandynawski. Minimalizm i ciepło rodem z dalekie północy ma zadziwiająco wiele wspólnego ze stylem, w jakim swoje mieszkania urządzają Portugalczycy. Chociaż sam styl portugalski jest trudny do zdefiniowana, to wiele jego cech (szczególnie dekoracyjne kafelki) przyciąga i zachwyca osoby z całego świata. Jak urządzić kuchnię w stylu portugalskim?
Styl portugalski we wnętrzach
Wyróżnienie jednolitego stylu portugalskiego we wnętrzarstwie jest bardzo trudne, żeby nie powiedzieć niemożliwe. Tamtejsze domy i mieszkania są bowiem dosyć eklektyczne, a stosowane w nich rozwiązania ugruntowały się na różnorodnych tradycjach. Portugalski klimat można stworzyć dosyć szybko, a jego dostosowanie do polskich realów nie powinno sprawić ci dużego problemu.
Portugalskie płytki azulejos – poznaj je bliżej
Jednym z najbardziej znanych portugalskich akcentów są płytki azulejos. To kafle w różnych odcieniach niemieckiego, które ozdobione są finezyjnymi motywami, najczęściej nawiązującymi do natury. Historia tych ciekawych ozdób jest bardzo bogata. Szacuje się, że na Półwyspie Iberyjskim pojawiły się już 800 lat temu.
Dekorowanie budynków takimi płytkami to pozostałość po kulturze Maurów. Oryginalne azulejos były tworzone ręcznie na każdym etapie produkcji. Ich połysk i jednolitą fakturę zawdzięczamy tlenkom metali. Szczególnie istotną rolę odgrywa tu tlenek kobaltu, który zapewnia płytkom ich piękną i połyskująco niebieską barwę.
Azulejos w kuchennym wnętrzu
Zastosowanie płytek azulejos w swojej kuchni zapewni jej niezwykły śródziemnomorski klimat. Zazwyczaj są one umieszczane w przestrzeni pomiędzy blatem a wiszącymi szafkami kuchennymi. Jeżeli zależy ci na mocnym akcencie w kuchni w stylu portugalskim, możesz jednak umieścić je na całej ścianie albo nawet na podłodze. W takich wypadkach trzeba jednak zachować umiar, aby wzorzyste kafelki nie przytłoczyły wnętrza. Pozostań więc przy jasnych barwach i bardzo dobrym oświetleniu.
Oryginalne płytki azulejos to spory wydatek. W ostatnich latach jednak rozpowszechniła się ich bardziej budżetowa alternatywa. To naklejki na płytki! Dzięki nim możesz bardzo niewielkim kosztem całkowicie odmienić wygląd swojej kuchni.
Kuchnia w stylu portugalskim – o czym jeszcze warto pamiętać?
Co jeszcze zakłada portugalski styl w dekorowaniu wnętrz? Podczas dobierania mebli oraz kolorów ścian, kieruj się zasadą: im jaśniej, tym lepiej. Tradycyjne budownictwo w Portugalii wyróżnia się bardzo dużymi oknami, które zapewniają mnóstwo światła. Dzięki temu biele, beże i szarości są jeszcze mocniej wyeksponowane.
Na tle tych słonecznych i jasnych kolorów powinien znaleźć się przynajmniej jeden mocny akcent kolorystyczny. W kuchni w stylu portugalskim mogą to być już wspomniane błękitne płytki azulejos. Zamiast nich możesz jednak zdecydować się na inne mocne akcenty, na przykład czerwoną lodówkę stylizowaną na starą lub w mniej radykalnej wersji kolorowe osłonki na donice. Wiele zależy od ciebie i twojej inwencji oraz gustu.
Dodatki i ozdoby w kuchni portugalskiej
Żadne wnętrze nie byłoby pełne bez odpowiednich dodatków i elementów ozdobnych. W Portugalii szczególnie często można spotkać okazałe i ozdobne lampy. Ich klosze to małe dzieła sztuki a one same pozwalają na utrzymanie przytulnej atmosfery.
Niezwykle ważna jest także obecność naturalnych materiałów oraz dobrze przemyślanej zieleni. W kuchni w stylu portugalskim mogą pojawić się kwiaty – zarówno cięte, jak i doniczkowe. Funkcję estetyczną może pełnić także blat kuchenny wykonany z marmuru lub jego imitacji.
Kuchnia w stylu portugalskim – podsumowanie
Chociaż spójny styl portugalski nie jest łatwy do zdefiniowania, to jednak tamtejsze mieszkania inspirują i zachwycają niemal każdego podróżnika. Jasne barwy, mocne akcenty kolorystyczne, czy piękne ozdobne detale pozwalają stworzyć naprawdę niesamowite wnętrze.
Najbardziej znanym elementem portugalskiego wystroju są pięknie zdobione kafelki azulejos, które przestawiają piękne motywy roślinne, geometryczne i abstrakcyjne. Ich wykorzystanie znacznie ożywia wnętrze i stwarza w nim niesamowity efekt śródziemnomorskiej lekkości.