Przestronność, minimalizm, dobre oświetlenie. Kuchnia w stylu industrialnym – aranżacja

Obojętnie czy posiadasz duży, czy mały metraż, kuchnia w stylu industrialnym będzie wyglądać świetnie. Jeśli lubisz połączenia metalu i drewna, minimalizm i surowy styl, to taki charakter wnętrz będzie dla ciebie idealny. Jak zaaranżować takie pomieszczenie?
Basia Płocka
kuchnia w stylu industrialnym

Styl industrialny narodził się w USA w latach pięćdziesiątych, kiedy gospodarka popadła w kryzys. Ten ciężki okres wpłynął na to, że fabryki zostały porzucone, a w następstwie zaniedbania puste. Próby zagospodarowania ich przyczyniły się do powstania nowego stylu aranżacji, który z zaskoczeniem złapał za serca wielu ludzi i tak oto przeniósł się on do naszych domów. Z biegiem lat pomieszczenia nabierały coraz więcej ciepła i ekskluzywności, a coraz mniej surowego wyglądu. Kuchnia w stylu loft jest pierwszym pomieszczeniem, jeśli chodzi o zapoczątkowanie tej stylizacji w naszych mieszkaniach.

Ściany i podłoga, czyli materiały wykończeniowe

Należałoby zacząć właśnie od nich, ponieważ to one stanowią tło i decydują o pierwszym wrażeniu. Pierwszą i najważniejszą zasadą w aranżowaniu kuchni w stylu industrialnym, jest surowe wykończenie wnętrza. Naturalna cegła, czy też beton architektoniczny, to idealna zapowiedź udanej aranżacji. Kuchnia w stylu industrialnym to przede wszystkim rysy i pęknięcia. Jeżeli pod tynkiem znajdziemy cegłę, to warto ją wyeksponować. Na posadzce bardzo dobrze prezentuje się beton, a już w szczególności cieszy się popularnością szlifowany lub polerowany. Ciekawym wyborem może okazać się mikro cement.

Kuchnia w stylu industrialnym – kolorystyka

Tradycyjnie kolorystyka takich miejsc jak magazyny i fabryki, była w brązach, betonowych szarościach i odcieniach stali. Więc jeśli chcemy urządzić kuchnię industrialną, powinniśmy wyrzec się kolorów i postawić na materiały i faktury. Oczywiście to tylko zarys tej stylistyki, bo przecież nie możemy trzymać się sztywnych ram wizualnej surowości. Dlatego też, by ocieplić trochę pomieszczenie, można dodać trochę barw, lecz należy pamiętać, by nie przesadzić. Nie muszą być to ciemne kolory. Jeśli wolimy, by przestrzeń była jaśniejsza, warto pójść w stronę bieli i tylko na niej się skupić.

Zobacz też:  Kuchnia w stylu angielskim – połączenie prestiżu i tradycji. Poznaj tę nowoczesną aranżację

Loftowa aranżacja wnętrza – meble

Kuchnia w stylu industrialnym to głównie otwarta przestrzeń, więc jeśli mamy możliwość dużego metrażu, tym lepiej zaprezentuje się surowość tego stylu. Często sercem kuchni jest wyspa, która zazwyczaj pełni rolę stołu i dodaje przy okazji trochę szyku. Meble kuchenne najlepiej prezentują się z otwartymi półkami. Należy pamiętać, by fronty szafek nie były ani zdobione, ani frezowane. Najlepiej jeśli będą jak najmniej wyszukane. Najważniejszym elementem wnętrza w stylu industrialnym będą konstrukcje wykonane ze stali. Mogą też być pomalowane na przykład na czarno.

Styl loftowy – oświetlenie

W tej surowej i chłodnej aranżacji, bez przepychu i dekoracji, wisienką na torcie będzie dobrze dobrane oświetlenie. Industrialne lampy bardzo łatwo jest znaleźć, ponieważ na rynku jest ich mnóstwo. Ledowe szyny, żarówki pozbawione opraw, reflektory z wiązką, czy też pojedyncze punkty świetlne podwieszane pod sufitem – każdy znajdzie coś dla siebie. Czarne lampy będą najlepszym wyborem, a jeśli chodzi o wystające przewody, to nie musimy się niczym przejmować, bo przecież właśnie w tym stylu, wyeksponowane kable są najbardziej naturalnym dodatkiem i nadają charakterystycznego designu.

Firanki i zasłony – czy warto?

Teoretycznie kuchnia w stylu industrialnym, to gołe okna i trudno sobie wyobrazić zasłony w takim miejscu. Jest to jednak możliwe. Trzeba jedynie trzymać się tego, by były one proste i niewyszukane oraz w odpowiedniej kolorystyce. Niestety nie mamy tutaj pola do popisu, bo wyłącznie odcienie szarości, brązu, czy beżu, będą na miejscu. Dzięki temu, że zasłony zagoszczą we wnętrzu, pomieszczenie stanie się choć trochę bardziej przytulne. To jest dobre rozwiązanie jeśli ktoś ceni sobie prywatność. Przyzwyczajeni jesteśmy do ciepłych aranżacji, dlatego niektórym ciężko będzie z nich zrezygnować.

Loftowe wnętrze – obrazy

Artystyczne dodatki, takie jak obrazy, dadzą kuchni przytulnego charakteru, ale też i styl industrialny nie zostanie przez nie zachwiany. W ostatnich latach dość popularne zrobiły się malunki abstrakcyjne, które wykorzystują elementy rdzy. Czarno-białe fotografie czy grafiki również znajdą tu swoje miejsce. Jeśli jednak wciąż będziecie odczuwać, że wnętrze jest zbyt chłodne i smutne, możecie pokusić się o kolorowe malarstwo w stylu pop-art, które przełamie swoim kontrastem szarość. Mogą to być na przykład krajobrazy, takie jak majestatyczne góry czy las pełen odcieni zieleni.

Zobacz też:  Kuchnia w stylu nowoczesnym – proste i funkcjonalne rozwiązania. Jak wygląda nowoczesny minimalizm w 2022 roku?

Tapeta industrialna w kuchni

Ciekawym rozwiązaniem dla kuchni w stylu industrialnym, będzie przyklejenie tapet. Pomoże nam to zaoszczędzić na czasie i wzbogaci nieco aranżację. Tapet w tej stylizacji nie brakuje na rynku, a posiadanie takiej na pewno przykuje wzrok. Są one przede wszystkim strukturalnie przypisane do starych wzorów, wykorzystujące odcienie rdzy i stali, a dodatkowym efektem jest imitacja przetarcia. Pamiętać należy jedynie o tym, że kuchnia w stylu industrialnym nie lubi przesady z ilością oraz kolorystyką, oraz lubi minimalizm. Pewne natomiast jest to, że ożywi każdą ścianę i nada jej niesamowicie ciekawego designu.

Industrialny styl – dodatki i dekoracje

Dodatki w kuchni potrafią stworzyć piękną scenerię, zwłaszcza w stylach, które są ciepłe, przytulne i mają sielską atmosferę. Natomiast jak to zrobić, gdy mamy do zaaranżowania tak surowe wnętrze? Można by pokusić się o stwierdzenie, że w tym przypadku nic się nie da z tym zrobić. Zaskoczeniem będzie jednak to, że w tej stylizacji pięknie wyglądającym połączeniem z elementami, takimi jak kubki na noże, pojemniki na płyny itp. będą rośliny. Pamiętać trzeba jedynie o tym, by te dodatki były wykonane ze stali. Mogą być w kolorze czarnym, ale można postawić na odrobinę drewna.

Materiały w kuchni w stylu industrialnym

Surowców, których należy użyć, by stworzyć ten unikatowy design, jest mnóstwo i są naprawdę łatwo dostępne. Będą to przede wszystkim surowe cegły, drewno i beton. Ciekawym rozwiązaniem są również różne wariacje z żywicą epoksydową. Na podłodze dobrym wyborem będą płytki imitujące drewno, na przykład w odcieniach fińskiego dębu. Materiał ten jest bardzo odporny na uszkodzenia i posłuży wiele lat. Drewno samo w sobie jest idealną bazą dla przeróżnych akcesoriów i dodatków i nawet z surowymi cegłami komponuje się bez problemu. Kuchnia w stylu industrialnym będzie wyglądać pięknie.

Zobacz też:  Kuchnia w stylu Hamptons – powiew amerykańskiego luksusu w polskim domu. Jak urządzić takie wnętrze?

Funkcjonalność, minimalizm i charakter wnętrza

Jeśli chcesz urządzić kuchnię w stylu niepowtarzalnym i minimalistycznym, to postaw na industrialny klimat. Idealnie dobrane meble i sprzęt AGD wykreują fabryczną przestrzeń. Paleta kolorów powinna skupiać się na odcieniach brązu, stali oraz bieli. Mimo surowości tej aranżacji jest to naprawdę piękny i oryginalny pomysł na kuchnię. Dodaje ona przestrzeni i stawia na funkcjonalność. W wyposażeniu powinny znaleźć się niezbędne sprzęty i minimum dodatków. Kuchnia loftowa to idealny wybór dla osób lubiących przestronne wnętrza i nowoczesność.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kuchnia w stylu boho

Kuchnia w stylu boho – dla mieszkających w bloku, jak i dla posiadaczy domów. Jak przełamać tym stylem nudę?

Następny artykuł
łazienka w starym stylu

Aranżacja łazienki w starym stylu. Jak urządzić łazienkę w stylu vintage?

Zobacz też