Kuchnia w stylu włoskim – odrobina słonecznej Italii w twoim domu! Jak urządzić elegancką kuchnię we włoskim stylu?

Kuchnia w stylu włoskim kojarzy się przede wszystkim z domową atmosferą i przestrzenią do wspólnego spędzania czasu. Jej aranżacja nie jest trudna, jednak należy wówczas postawić na jakość i zadbać o detale.
Paulina Dziedzianowicz
kuchnia w stylu włoskim

Miłość do Włoch jest powszechna nie tylko w Europie, ale także poza jej granicami. Italia uznawana jest za kolebkę naszej kultury, a jej cenne zabytki, pyszne dania i zapierające dech w piersiach krajobrazy przyciągają co roku miliony turystów. Włosi są rodzinni i ekspresyjni, słyną z zamiłowania do doskonałego stylu i uchodzą za ikony elegancji. Kuchnia w stylu włoskim musi więc wyróżniać się cechami typowymi dla tego regionu świata. Sprawdź, jak ją zaaranżować, aby była przytulna i funkcjonalna.

Cechy stylu włoskiego w kuchennych aranżacjach

Włoskie wnętrza charakteryzują się minimalizmem i prostotą, które obowiązkowo idą w parze doskonałą jakością mebli i sprzętów. Kuchnia urządzona we włoskim stylu powinna wyróżniać się wszystkimi tymi cechami. Warto jednak zaznaczyć to, jak ważną funkcję pomieszczenie ona pełni we włoskiej kulturze.

We włoskich domach kuchnia jest przestrzenią, która gromadzi razem wszystkich domowników. Zawsze unoszą się w niej przyjemne zapachy domowych potraw, a ożywione rozmowy przy stole toczą się nie tylko w czasie posiłków. Jeżeli więc planujesz zaaranżować kuchnię włoską, koniecznie weź pod uwagę, że powinna być nie tylko elegancja i designerska, ale także przytulna. To naprawdę jest serce domu i miejsce, w którym chce się przebywać!

Kuchnia w stylu włoskim – kolorystyka

Należy zwrócić szczególną uwagę na kolorystykę, ponieważ to ona w dużej mierze decyduje o klimacie wnętrza. Włoskie kuchnie są przestronne i jasne. Dominują tam jasne barwy, jednak nie musisz obowiązkowo decydować się na czystą biel. Świetnie sprawdzą się brązy, ciepłe beże, kremowe odcienie i jasnego drewna. Jak przystało na kulturę śródziemnomorską, Włosi nie lubią monotonii, dlatego nie bój się mocnych akcentów, które przełamią jednolitą jasność.

Zobacz też:  Kuchnia w stylu retro – jak zaaranżować wnętrze vintage, które nie „trąci myszką”? Inspiracje i porady, które warto znać

Dekoracje i akcesoria w kolorze niebieskim, zielonym czy złotym będą doskonałym dopełnieniem takiej aranżacji. Włoskie meble kuchenne często bywają wykonane z litego ciemnego drewna, co również tworzy mile widziany i bardzo efektowny kontrast.

Włoskie meble – stylowe i ponadczasowe

W tym wypadku warto poświęcić meblom nieco więcej uwagi. Styl włoski nie jest jednolity, ma jednak kilka zasadniczych cech, które go określają. Jednym z nich jest akcent położony na jakość mebli i sprzętów. Oryginalne meble włoskie są wykonane z najwyższej jakości materiałów, a przez to również bardzo drogie. W wersji budżetowej można zdecydować się na tańsze sieciowe wersje Warto jednak zadbać o to, aby spełniały kilka kryteriów.

We włoskiej kuchni najlepiej sprawdzą się szafki wykonane z drewna. Z reguły są to minimalistyczne i eleganckie formy. Na frontach mogą jednak pojawić się żłobienia czy ozdobne uchwyty. Do jasnej kolorystyki świetnie pasują ciemne szafki o drobiazgowym wykończeniu.

Oczywiście meblem bez którego nie może się obejść żadna włoska kuchnia, jest duży stół. To w dużej mierze dzięki niemu stanowi ona serce domu. Tutaj również warto kierować się jakością. Wybieraj stoły drewniane, solidne i jednocześnie eleganckie. Włoski design idealnie łączy w sobie zdobienia i lekkość.

Kuchnia we włoskim stylu – dekoracje i wzornictwo

Jedną z najważniejszych cech kuchni we włoskich domach jest funkcjonalność. Aranżując takie wnętrza, unikaj zbyt dużej ilości ozdób i ornamentów. Włoskie kuchnie są ozdobne, jednak wyraża się to raczej w rzeźbionych frontach szafek i doskonale dobranych akcesoriach codziennego użytku niż w nadmiarze kolorów i wzorów.

Jakie są zalety włoskiej kuchni?

Nienaganny styl i funkcjonalność to kwintesencja włoskich kuchni. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie jakość. Bardzo duże znaczenie kładzie się bowiem na to, aby jej wyposażenie było wykonane starannie i z doskonałej jakości materiałów.

Zobacz też:  Kuchnia w stylu polskim, czyli cudze chwalicie, swego nie znacie. Jakie są warianty polskiego stylu wnętrz?

Z drugiej strony kuchnia w stylu włoskim zachwyca przytulną atmosferą i ciepłem, które podkreślone jest przez delikatne zdobienia i przystępność. Z tak urządzonego wnętrza każdy może korzystać równie swobodnie, ponieważ wszystkie sprzęty i akcesoria są na wyciągnięcie ręki.

Kuchnia w stylu włoskim – podsumowanie

Włoska kuchnia zazwyczaj kojarzy się ze spaghetti lub tiramisu, a nie z urządzaniem wnętrz. Nowoczesna kuchnia w stylu włoskim jest jednak niezwykle chętnie wybierana przez miłośników pięknych i praktycznych pomieszczeń. Meble z litego drewna, doskonałej jakości sprzęty, zdobienia i ozdoby, które nie przytłaczają – w takiej kuchni zdecydowanie nie trudno o klimat słynnego dolce vita.

Tradycyjne włoskie wnętrza warto łączyć z nowoczesnymi sprzętami i ergonomicznymi rozwiązaniami. Pamiętaj przy tym, że styl włoski nie jest jednolity. Ten, który omawiamy, odnosi się przede wszystkim do północnych miast Italii, głównie Mediolanu. Regiony takie jak Toskania mają swoje własne unikalne klimaty, które zasługują na swoje osobne opracowania.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kuchnia w stylu hiszpańskim

Kuchnia w stylu hiszpańskim – bogactwo kolorów i śródziemnomorski eklektyzm

Następny artykuł
kuchnia w stylu greckim

Kuchnia w stylu greckim – błękit morza i śródziemnomorski klimat na co dzień. Przenieś tę aranżację do swojego domu!

Zobacz też