Kuchnia w stylu skandynawskim – urządzenie kuchni w tym stylu jest łatwe! Postaw na prostotę i funkcjonalność

Kuchnia w stylu skandynawskim to estetyka, minimalizm, czystość i funkcjonalność. Tego typu kuchnie są idealne dla ludzi ceniących prostotę i wygodę na małych metrażach. Jeśli jesteś ciekawy, czy taka kuchnia jest dla ciebie – czytaj dalej.
Paulina Dziedzianowicz
kuchnia w stylu skandynawskim

Styl skandynawski – czym się charakteryzuje?

Aranżując kuchnię w stylu skandynawskim, musisz pamiętać, co ją charakteryzuje. Przede wszystkim estetyka, minimalizm, praktyczność. To główne cechy skandynawskiej kuchni. Cechy te wywodzą się jeszcze z czasów wikingów, gdzie cała rodzina, zwierzyniec i spiżarnia znajdowały się w jednym pomieszczeniu. Kobiety musiały zagospodarować małą przestrzeń w sprytny i przemyślany sposób. Dziś jednak styl skandynawski zyskuje na popularności, ponieważ w prosty sposób daje wizualne wrażenie większej i jasnej kuchni.

Biała kuchnia w stylu skandynawskim?

Niekoniecznie. Chociaż kuchnie w stylu skandynawskim w dużej mierze projektuje się na biało dla rozświetlenia i wizualnej czystości, to warto czasem dodać akcent kolorystyczny dla kontrastu. Dzięki temu kuchnia nie będzie sprawiała wrażenia zbyt sanitarnej. Takim akcentem może być lampa o mocnej tonacji zieleni, błękitu lub czerwieni, albo reszta sprzętów kuchennych. Jednak kolorem przewodnim powinna być biel, którą można podkreślić jasnym drewnem lub jasnoszarymi płytkami. Można też użyć jasnych, wybielonych kolorów typu pistacjowego lub beżowego.

Meble kuchenne w stylu skandynawskim

Meble do kuchni w stylu skandynawskim powinny być białe i cechować się prostą formą. Najlepiej wykonane z drewna, dzięki czemu będziesz mieć odczucie przytulniejszej kuchni. Zabudowa przeważnie występuje na kształt litery „L”, gdzie w sprytny sposób maksymalnie wykorzystujesz przestrzeń. Szafki wiszące są raczej rzadko spotykane, ponieważ kuchnia ma być minimalistyczna, aczkolwiek na małej przestrzeni sprawdzą się idealnie. Warto wspomnieć, że szafki w zabudowie tworzą umowne ściany, oddzielając kuchnię od jadalni.

Zobacz też:  Kuchnia w stylu retro – jak zaaranżować wnętrze vintage, które nie „trąci myszką”? Inspiracje i porady, które warto znać

Naturalne materiały w kuchni skandynawskiej

Styl skandynawski w dużej mierze czerpie ze swoich korzeni, gdzie głównym materiałem był kamień i drewno. Obecnie stosuje się również cegłę. Chociaż ona stosowana jest raczej jako tło dla wnętrza (koniecznie na biało). Zaś drewno i kamień powinny być w swojej naturalnej formie. Dobrym przykładem może być kamienna posadzka, drewniany blat i ceglane ściany. Drewno może być też w dodatkach, które umieścisz w kuchni.

Szara skandynawska kuchnia

Chociaż większość ludzi, myśląc o skandynawskiej kuchni, widzi biel, to ostatnio coraz częściej można usłyszeć o szarej aranżacji. Zbytnio się ona nie różni, jednak w szarości ciężej zachować harmonię. Bardzo łatwo przesadzić i zrobić z pięknej kuchni, piwnicę lub bunkier (chociaż niektórym bardziej przypada do gustu taka surowość). Warto pamiętać, by użyć jasnych odcieni szarości, zarówno w ogólnym wystroju, jak i dodatkach. W szarej kuchni świetnie sprawdzają się meble drewniane, stylizowane na obtarte przy krawędziach. Dodaje to nieco uroku.

Dodatki do kuchni

Urządzając kuchnię w stylu skandynawskim, nie powinno się przesadzać z dodatkami. Wystarczą takie, z których będziesz korzystać na co dzień. Najlepiej pasują tutaj elementy drewniane, kamienne lub metalowe. Na przykład drewniana solniczka i pieprzniczka, kamienny moździerz do ziół i przypraw lub metalowy stojak. Warto zaznaczyć, że te powinny być kontrastem dla ogólnej kolorystyki wnętrza. Niczym małe wysepki, pośród morza bieli. Dodatkami mogą być też haczyki, na których będziesz wieszać kubki.

Mała kuchnia i jej aranżacja

Często w mieszkaniach występuje mała przestrzeń przeznaczona na kuchnię. Trudno jest zaprojektować ją tak, aby wszystko pomieścić, a przy tym mieć przestrzeń użytkową do pieczenia i gotowania. W takich wnętrzach świetnie sprawdza się styl skandynawski. Jasne kolory, w tym biel, zwiększają wizualnie przestrzeń. Nie warto na siłę wciskać stołu. Lepiej rozważyć zabudowę, najlepiej na kształt litery „U” lub „L”, dzięki czemu uzyskasz przestrzeń zarówno użytkową, jak i przestrzeń, by zjeść posiłek.

Zobacz też:  Kuchnia w stylu boho – dla mieszkających w bloku, jak i dla posiadaczy domów. Jak przełamać tym stylem nudę?

Prostota i funkcjonalność

Warto wspomnieć o sprytnych pomysłach, dzięki którym zachowasz sporo przestrzeni. Składany stół na ścianie, to jeden ze sposobów, by zaoszczędzić miejsce. Wystarczy niewielki blat przymocowany na zawiasach do ściany, z opuszczanym podnóżkiem. Po posiłku wystarczy złożyć i zabezpieczyć blokadą stół. Innym sprytnym pomysłem mogą być rozsuwane drzwi w aneksie kuchennym. Ten styl oferuje nam maksymalne, acz przemyślane wykorzystanie przestrzeni.

Przytulny styl skandynawski w kuchni

Do kuchni w stylu skandynawskim świetnie nadają się akcenty z naturalnych materiałów, jak lniane i bawełniane ściereczki czy drewniane przybory kuchenne. Ważną cechą takiej kuchni jest czystość i przestronność. Warto umieścić produkty sypkie, takie jak kawa, cukier, przyprawy, we wcześniej przygotowanych pojemnikach, szklanych, metalowych lub drewnianych. Świetnie komponują się też białe futrzane poduszki na siedziskach krzeseł. Można też dodać doniczki z roślinami, aby nieco urozmaicić i ożywić klimat. Dobrym pomysłem mogą być drewniane lub wiklinowe koszyczki na owoce.

Nowoczesna kuchnia i sprzęty AGD

Styl skandynawski, chociaż dużo czerpie z tradycji i występuje w nim masa naturalnych materiałów, nie odsuwa od siebie nowoczesnych rozwiązań, mebli czy sprzętów AGD. Wręcz przeciwnie. Owalne, faliste i geometryczne kształty idealnie się tutaj sprawdzają. Wazon o zygzakowatym kształcie? Owalne oparcia krzeseł? Stożkowe klosze lamp? Jak najbardziej tak. Ważne, by nie przytłaczały delikatnego stylu. Powinny być tylko akcentami. Podobnie asortyment kuchenny, który świetnie pasuje w kolorach czerni i szarości z chromowanymi, metalowymi elementami, jako kontrast dla białej lub beżowej kuchni.

Kuchnia od frontu

Patrząc na kuchnię w stylu skandynawskim od frontu, powinieneś widzieć ład i porządek, a przy tym wizualnie zwiększoną przestrzeń, dzięki jasnym lub białym kolorom. Sama zabudowa powinna być prostego stylu, ewentualnie z drobnym ozdobieniem frezowym. Sprawdzą się zarówno matowe jak i połyskliwe meble. Ciekawym i nowoczesnym akcentem może być kamienny blat aneksu kuchennego, zaś drewno, najlepiej jasne, pochodzenia brzozowego lub bukowego. Wizualnie oddzielona kuchnia od jadalni, powinna być jedynie umowną granicą.

Zobacz też:  Stylowa kuchnia w stylu francuskim – jak urządzić wnętrze w duchu światowej elegancji?

Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim?

Pomyśl o tym, jakie są możliwości twojej kuchni. Czy masz dużą kuchnię, czy małą i wąską? Czy jest oświetlona z okna, czy światła sztucznego? Jeżeli nie masz kamiennej lub ceglanej ściany, możesz kupić tłoczoną tapetę. Drewno w zabudowie można pomalować na biało albo nakleić białą okleinę. W sklepach meblowych często znajdziesz akcesoria, o których wspominam w artykule. Możesz zakupić haczyki i zamontować je na szafkach. Jeżeli masz męża majsterkowicza lub sama majsterkujesz, możesz spróbować zrobić stół chowany/składany.

Czy ten styl jest dla ciebie?

Na to pytanie musisz odpowiedzieć samodzielnie. To styl, który nie wymaga dużo, a daje masę możliwości. Idealny do małych przestrzeni, dla ludzi ceniących sobie ład i porządek. Cechy stylu skandynawskiego odnajdują wielu zwolenników, w szczególności u osób zapracowanych lub mieszkających na małym metrażu. Czy taka aranżacja kuchni przypada pod twoje warunki? Czy kuchnia w stylu skandynawskim pasuje do ciebie? Warto zadać sobie te pytania, zanim przystąpisz do remontu.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kuchnia w stylu angielskim

Kuchnia w stylu angielskim – połączenie prestiżu i tradycji. Poznaj tę nowoczesną aranżację

Następny artykuł
kuchnia w stylu amerykańskim

Kuchnia w stylu amerykańskim – w jaki sposób uwydatnić amerykański styl wnętrza?

Zobacz też