Kuchnia w stylu marokańskim – orientalna aranżacja w twoim mieszkaniu

Kuchnia w stylu marokańskim to bajeczne kolory i bogate ornamenty. Jeżeli interesuje cię arabski kunszt i klimat Północnej Afryki, być może będzie odpowiednim rozwiązaniem dla twojego mieszkania.
Paulina Dziedzianowicz
kuchnia w stylu marokańskim

Styl marokański we wnętrzach przywodzi na myśl gorące i wypełnione ludźmi stragany pełne orientalnych przypraw i dojrzałych owoców. Kuchnia marokańska inspiruje kucharzy na całym świecie. Jeżeli też jesteś jej amatorem, bardzo możliwe, że wnętrze w stylu arabskim będzie dla ciebie idealnym rozwiązaniem. Podpowiadamy, jak je urządzić i o czym koniecznie trzeba pamiętać podczas aranżacji.

Czym wyróżnia się styl marokański?

Styl marokański to wprost idealne rozwiązanie dla osób, które lubią eksperymentować z kolorystyką i nie boją się wyrazistych akcentów w swoich mieszkaniach. Jego znakiem rozpoznawczym jest tak zwana marokańska koniczyna. Ten piękny ornament ozdabia dywany, tekstylia, tapety, a przede wszystkim słynne płytki marokańskie.

To jednak nie wszystko. We wnętrzach w stylu marokańskim znajdziesz bogate wzornictwo, często inspirowane naturą, przede wszystkim światem roślin. Znajdziemy je na wszystkich tych elementach, których nie może zabraknąć w mieszkaniu inspirowanym Maroko. Zdecydowanie nie ma tu miejsca na minimalizm. Pojawiają się natomiast dywany, zasłony, poduszki dekoracyjne, obrusy i narzuty – wszystko oczywiście bogato zdobione.

Kuchnia w stylu marokańskim – feeria barw

Styl marokański w kuchni daje ci możliwość zabawy z kolorami i różnymi odcieniami barw. Nie ma tu jednego dominującego koloru. Wręcz przeciwnie, masz dużą dowolność w ich wybieraniu i łączeniu. Bardzo intensywne czerwienie, mocne pomarańcze, żółcie i granaty łączą się z chłodnymi odcieniami niebieskiego. Wszystko to jedynie pozornie wydaje się chaotyczne. W istocie jest efektem pieczołowitego łączenia i dopasowywania do siebie poszczególnych elementów.

Zobacz też:  Kuchnia w stylu hiszpańskim – bogactwo kolorów i śródziemnomorski eklektyzm

Na ścianach w kuchni w stylu orientalnym najlepiej sprawdzą się kolory piasku i ziemi – przybrudzone beże czy głębokie brązy. Dobrze wygląda także przygaszona zieleń. To wszystko uzupełnione jest pozostałymi elementami wyposażenia.

Meble do kuchni w stylu Maroko

Wystrój wnętrz rodem z Maroko wyróżnia się typowym dla orientu przepychem. Właśnie dlatego meble do kuchni urządzonej w tym stylu mogą być naprawdę bardzo różne. Jeżeli jesteś miłośnikiem stonowanych klimatów i chcesz, żeby meble optycznie „wyciszały” krzykliwe barwy dodatków i ścian, możesz zdecydować się na szafki z ciemnego drewna. Ich fronty mogą być bogato rzeźbione. Warto postawić także na ozdobne uchwyty.

Zupełnie innym rozwiązaniem są kolorowe meble w stylu marokańskim! W kwestii materiałów zdecydowanie warto pozostać przy drewnie, jednak z powodzeniem możesz pomalować je na kolor głęboko zielony czy nawet pomarańczowy. Kompromisem pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami może okazać jeden mocny akcent, na przykład pomalowany na mocny kolor kredens albo komoda. Dla stylu marokańskiego typowa jest przecież feeria kolorów i wzorów.

Dodatki w orientalnym stylu do marokańskiej kuchni

Marokański styl zdecydowanie nie może zostać zaliczony do grupy tych minimalistycznych. Łatwo się więc domyślić, że w tak urządzonej kuchni nie zabraknie różnorodnych i wzorzystych dodatków inspirowanych kulturą muzułmańską (i nie tylko).

Zacznijmy od naczyń. Najbardziej charakterystycznym dla Maroko jest tadżin, czyli tradycyjny wykonany z gliny garnek, w którym przyrządza się potrawę o tej samej nazwie. Oprócz niego warto wybrać elementy ceramiczne czy metalowe. Ciężkie tace na owoce będą pasowały idealnie do tego wnętrza. Jak wiadomo garnek przez nie uwagę może się przypalić dowiedz się jak wyczyścić przypalony garnek z tego artykułu https://przewodnikpanidomu.pl/jak-wyczyscic-przypalony-garnek/

Nie można zapomnieć także o kuchennych tekstyliach. Te powinny być wykonane z naturalnych materiałów, na przykład bawełny, wełny czy lnu. Dobrze, aby były bogato zdobione arabskimi wzorami i ornamentami. Tekstyliów w takich aranżacjach będzie równie dużo – zasłony, firany, obrusy, narzuty – to tylko kilka propozycji.

Zobacz też:  Kuchnia w stylu loftowym – sprawdź, jak może wyglądać

O czym jeszcze koniecznie trzeba pamiętać? O oświetleniu, które w arabskiej kuchni powinno być możliwie jak najcieplejsze i rozproszone. Nie bój się świec (stosowanych oczywiście zgodnie z zasadami bezpieczeństwa) oraz ozdobnych kloszów i abażurów.

Pozostałe, typowo ozdobne dodatki, możesz oczywiście dobrać w odniesieniu do własnego gustu. Dobrze sprawdzi się ceramika w postaci ozdobnych wazonów albo waz lub półmisków.

Kuchnia w stylu marokańskim – podsumowanie

Kuchnia w stylu marokańskim będzie prawdziwym hołdem dla orientalnych klimatów. Wchodząc do niej, można niemal poczuć na własnej skórze gorące pustynne słońce. Różnorodne przyprawy, piękne ornamenty, doskonałe jedzenie i możliwość obcowania z kulturą, która jest tak odmienna od naszej – odpowiednia aranżacja wnętrz umożliwia ci posiadanie tego wszystkiego na co dzień.

Mieszkanie w stylu marokańskim to niezbyt popularny, ale niezwykle ciekawy trend. Jeżeli chcesz, całkowicie odmienić swoją kuchnię, możliwe, że będzie odpowiedni właśnie dla ciebie. Poznaj wszystkie tajemnice arabskich wnętrz i sprawdź, czy abstrakcyjne ornamenty marokańskich płytek da się skutecznie przenieść na polski grunt.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kuchnia w stylu greckim

Kuchnia w stylu greckim – błękit morza i śródziemnomorski klimat na co dzień. Przenieś tę aranżację do swojego domu!

Następny artykuł
kuchnia w stylu toskańskim

Kuchnia w stylu toskańskim – niepowtarzalny klimat włoskiej wsi na wyciągniecie ręki

Zobacz też