Kuchnia w stylu polskim, czyli cudze chwalicie, swego nie znacie. Jakie są warianty polskiego stylu wnętrz?

Kuchnia w stylu polskim to pojęcie trudne do zdefiniowania. W naszych kuchniach od lat panuje bowiem swoisty eklektyzm, którego założenia zmieniały się na przestrzeni wieków. Zobacz, jak urządzić w kuchni polskie wnętrze.
Paulina Dziedzianowicz
kuchnia w stylu polskim

W ostatnich latach w polskich kuchniach króluje styl skandynawski. Często także wracamy do rodzimego retro, szukając rozwiązań aranżacyjnych w stylu PRL. To jednak nie wszystko. Obecnie rynek wnętrzarski jest tak nasycony, że można z powodzeniem urządzić kuchnię inspirowaną każdym regionem świata. Na pytanie o kuchnię w stylu polskim rzadko można jednak udzielić spójnej odpowiedzi. Retro, wiejska, a może taka rodem z lat osiemdziesiątych? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Kuchnia w stylu polskim, czyli właściwie jaka?


Jaką kuchnię faktycznie można nazwać polską? Niektórzy za jej synonim uważają kuchnię góralską, ta jednak nawiązuje stricte do kultury bardzo wąskiego regionu naszego kraju. Za najbardziej reprezentatywny można uznać ten stylizowany na polskie dworki.

Warto przy tym zaznaczyć, że tak zaaranżowane pomieszczenia były własnością wyłącznie bardzo wąskiej grupy Polaków. Ponieważ jednak szlachtę i ziemiaństwo uznaje się ciągle za warstwę kulturotwórczą, to styl dworkowy nadal funkcjonuje jako ten specyficznie polski.

Kuchenny styl dworku polskiego – główne założenia


Aranżacja kuchni w stylu polskim wymaga bardzo dużej spójności. Takie wnętrza są bardzo charakterystyczne i najlepiej wyglądają w przestronnych mieszkaniach lub w domach jednorodzinnych. Dobrze, aby kuchnia komponowała się ze stylistyką reszty pomieszczeń, przede wszystkim jadalni i salonu.

Styl dworkowy jest reprezentatywny i daleko mu do minimalizmu kuchni w stylu skandynawskim. Dobrze urządzone nie powinny jednak być nieprzystępne. Wręcz przeciwnie – zachwycają ciepłem i przytulnością domowego ogniska.

Zobacz też:  Kuchnia w stylu toskańskim – niepowtarzalny klimat włoskiej wsi na wyciągniecie ręki

Polska kuchnia w stylu wiejskim (ale nie chłopskim) jest utrzymana w jasnej i stonowanej kolorystyce. Najlepiej sprawdzają się tam kolory, takie jak biel, beż, czy różne odcienie brązu. Okazałe meble powinny komponować się z elementami dekoracyjnymi, które podkreślają historyczny charakter pomieszczenia.

Meble kuchenne w kuchni w stylu polskim


Do kuchni w stylu dworkowym najbardziej będą pasowały stare meble. Jeżeli masz możliwość renowacji zabytkowych szafek kuchennych, czy komód, czy kredensów to nie rezygnuj z niej. Bogato rzeźbione fronty, często zdobione ornamentami są nie tylko funkcjonalne, ale także wyjątkowo estetyczne.

Oczywiście nie każdy dysponuje antykami, dlatego zawsze można sięgnąć po nowoczesne rozwiązania – na przykład kuchnię na wymiar. Wybieraj jednak producentów mebli, którzy w swojej ofercie mają solidne szafki i blaty z litego drewna. Na nich powinny znajdować się zdobienia i ornamenty. Jeżeli chcesz być wierny klimatom polskiego dworu, stylizowanie odgrywa bardzo dużą rolę.

W kuchni w stylu polskim powinien także znajdować się stół. Nie musi on być tak duży i reprezentatywny, jak ten w jadalni, jednak powinien być wykonany z solidnych materiałów. Jego obecność podkreśli rodzinny i ciepły charakter wnętrz w stylu polskim.

Bardzo ważnym elementem kuchni jest sprzęt AGD. Tutaj warto postawić na nowoczesne sprzęty. Unikaj tych stylizowanych na stare – stworzone z myślą o stylu retro w aranżacji staropolskiej będą pasowały jak kwiat do kożucha. Postaw na klasyczne sprzęty dobrej jakości o prostym designie. W zależności od preferencji możesz skorzystać z zabudowy lub zdecydować się na ich ekspozycję.

Dodatki do kuchni w stylu polskim


Odpowiednio dobrane dodatki będą niezbędne do urządzania kuchni w stylu dworkowym. Postaw na ozdobne uchwyty do szafek, które nawiązują do starego rzemiosła. Staropolski styl kultywuje nie tylko tradycję, ale także naturę. Z powodzeniem możesz wykorzystać świeże zioła, girlandy z czosnku, czy kwiaty doniczkowe w ozdobnych osłonkach.

Zobacz też:  Kuchnia w stylu amerykańskim – w jaki sposób uwydatnić amerykański styl wnętrza?

Ozdobną funkcję w kuchni w stylu polskim pełnią także motywy drewna i cegły. Ta ostatnia może znaleźć się na ścianach. Dobre wyeksponowanie starych belek (na przykład przydechowych) doda prawdziwego szyku każdej kuchni.

Gdzie sprawdzi się kuchnia w polskim stylu?


Jeżeli decydujesz się na kuchnię w stylu dworkowym, powinieneś bardzo dobrze przemyśleć taką aranżację. Jest ona bowiem wymagająca ze strony estetycznej. Będzie gryzła się ze skandynawskim salonem, czy jadalnią w stylu japońskim.

Kuchnię w stylu polskim najlepiej urządzać w domach na wsi, które w całości stylizowane są na stare dworki. Zrezygnuj z niej jeżeli dysponujesz małą przestrzenią lub po prostu nie jesteś pewny co do całkowicie spójnej aranżacji całego mieszkania.

Kuchnia w stylu polskim – podsumowanie


Kuchnia jest sercem domu i była nią od pokoleń. Nie da się ukryć, że dworkowy styl polski nie oddaje ducha statystycznych rodzimych wnętrz, którymi były zazwyczaj po prostu chłopskie chaty. Szlachecki przepych, pięknie rzeźbione drewniane meble i mnóstwo detali oddają jednak taki obraz Rzeczypospolitej, jaki zachował się w zbiorowej pamięci. Pamiętaj, że współczesny styl dworkowy to nie tylko tradycja, ale także funkcjonalność i ergonomia.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kuchnia w stylu toskańskim

Kuchnia w stylu toskańskim – niepowtarzalny klimat włoskiej wsi na wyciągniecie ręki

Następny artykuł
kuchnia w stylu portugalskim

Kuchnia w stylu portugalskim – sprawdź, jak wygląda i co ją wyróżnia!

Zobacz też