Czasy Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej budzą różne emocje. Większość osób, które pamiętają ciągnące się kilometrami kolejki i produkty na kartki, nie ma skłonności do sentymentalnych wycieczek. Zupełnie inaczej jest jednak w pokoleniu milenialsów, którzy nie pamiętają PRL-u. Oni coraz częściej zwracają się w stronę estetyki ówczesnych pomieszczeń. Kuchnia w stylu PRL wraca do łask. Jak ją urządzić?
Czym wyróżnia się styl PRL?
Dostęp do mieszkań w PRL wcale nie był tak prosty, jak zwykło się dzisiaj uważać. Na przydział czekało się latami a otrzymywany metraż był zazwyczaj bardziej niż skromny. Ograniczony dostęp do dóbr i usług skutkował tendencją do gromadzenia tego, co udało się kupić, otrzymać lub wytargować. W rezultacie mała przestrzeń była miejscem, w którym trzymało się wiele mebli i dodatków, często pozornie zupełnie do siebie niepasujących.
Współczesna aranżacja wnętrz w stylu PRL nie jest oczywiście wierną kopią tamtych lat. Obecnie do dyspozycji jest niemal nieograniczona ilość sprzętów i dodatków w bardzo różnych stylach. Do czasów słusznie minionych można więc się odwoływać, niekoniecznie odwzorowując je jeden do jednego.
Kuchnia w stylu PRL – główne założenia
Jaka więc jest kuchnia w stylu PRL? Osoby urodzone w latach dziewięćdziesiątych mogą pamiętać, jak wyglądały dawne kuchnie. Proste, raczej jasne meble z okrągłymi uchwytami w kształcie klamki. Do tego drewniane taborety, zlewozmywak i lodówki o obłych kształtach.
W jaki sposób z tego mało interesującego obrazka stworzyć naprawdę atrakcyjny design? Wszystko zaczyna się od detali. Na ścianach najlepiej sprawdzi się jasna farba w kolorze bieli lub beżu. W tym stylu dobrze odnajdą się jasne kafelki, które można układać w romby.
Meble do wnętrza z czasów PRL
Na tle jasnych ścian powinny znaleźć meble o prostej budowie. Nie muszą być białe – świetnie sprawdzą się barwy takie, jak musztardowy, przydymiony niebieski, czy jasnozielony. Do tego pasują minimalistyczne i bardzo proste uchwyty.
Kuchnie w PRL były raczej niewielkie. Meble ustawiało się blisko ścian, tak, aby zaoszczędzić jak najwięcej przestrzeni. Jeżeli jednak masz taką możliwość wstaw do kuchni stół. Dobrze sprawdzi się taki z laminowanym blatem. Bardzo istotne będą także krzesła. W PRL najbardziej powszechne były tak zwane „patyczaki” – drewniane lub tapicerowane. Meble PRL-u to nie tylko meblościanka. Obecnie oryginalne krzesła tego rodzaju traktuje się jak antyki, a w związku z tym osiągają zawrotne ceny na aukcjach internetowych.
Sprzęty kuchenne w stylu retro
Obecnie coraz częściej można spotkać sprzęty AGD stylizowane na te PRL-owskie. Wolnostojące lodówki czy piekarniki mają owalne kształty. Często dostępne są także w ciekawych odmianach kolorystycznych, które znacznie ożywiają monotonię jasne kuchni.
Dodatki do kuchni PRL
Kuchnię w stylu PRL można ożywić dodatkami, które nawiązują do tamtego okresu, ale jednocześnie niekoniecznie z niego pochodzą. Ciekawym rozwiązaniem są plakaty z motywami poprzedniego ustroju. Mogą to być arcydzieła Polskiej Szkoły Plakatu, ale równie dobrze proste grafiki nawiązujące do ówczesnej popkultury.
W kuchni świetnie będą wyglądały kolorowe dodatki – blaszany chlebak, stylizowany czajnik elektryczny czy mikrofalówka. Szybko zobaczysz, że przełamanie motywów retro nowoczesnymi rozwiązaniami znacznie ożywi ten nieco zaśniedziały klimat i sprawi, że pomieszczenie będzie prezentowało się naprawdę designersko.
Kuchnia w stylu PRL – podsumowanie
Kuchnie inspirowane PRL-em cieszą się obecnie dużym zainteresowaniem. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, z czego to wynika, jednak inspiracja daje bardzo dużo możliwości aranżacyjnych. Na aukcjach internetowych i portalach z ogłoszeniami można znaleźć mnóstwo ofert z prawdziwymi antykami. Meble z PRL-u są w cenie, a odpowiednia obróbka może zamienić je w prawdziwe dzieła sztuki.