Kuchnia w stylu góralskim – klimat Podhala na co dzień. Jak stworzyć taką aranżację?

Kuchnia w stylu góralskim będzie wyglądała fantastycznie niezależnie od szerokości geograficznej. Jeżeli jesteś miłośnikiem klimatu polskich Tatr, z pewnością powinieneś rozważyć takie rozwiązanie aranżacyjne. Podpowiadamy, jak je przygotować.
Paulina Dziedzianowicz
kuchnia w stylu goralskim

Kuchnia w góralskim stylu to bardzo charakterystyczne rozwiązanie. Takie wnętrze ma wyrazisty charakter, a jednocześnie jest opatrzone mocnymi ludowymi akcentami. Na tego typu aranżację składają się nie tylko odpowiednio wykonane meble, ale także określona kolorystyka i dobór materiałów. Nie każdy zdecyduje się na taką stylistykę, jeśli jednak góralski styl jest bliski twojemu gustowi, możesz urządzić swoją kuchnię w ten sposób.

Kuchnia góralska – niepowtarzalny klimat

Wakacje w Tatrach to nie tylko wyciągi narciarskie i stoiska handlowe z pamiątkami w klimacie Cepelii. To także możliwość obcowania z kulturą ludową, która wyraża się w architekturze i rozwiązaniach wnętrzarskich. Miłośnicy podhalańskiej kultury mogą odtworzyć góralski klimat we własnym domu. Najczęściej stylizowana na tę modłę kuchnia jest drewniana i wypełniona odpowiednimi dekoracjami.

Styl góralski jest wbrew pozorom dosyć prosty do odtworzenia. Pod wieloma względami przypomina styl rustykalny – znajduje się tam wiele naturalnych materiałów, takich jak drewno czy len. Wyróżniają się oczywiście typowe dla kultury Podhala zdobienia i hafty.

Dobrze urządzona kuchnia w stylu góralskim jedynie nawiązuje do ludowych motywów. Jest jednak wyposażona w najnowsze zdobycze techniki i wszystkie potrzebne sprzęty, które pozwalają w sposób wygodny i bezpieczny korzystać z niej na co dzień.

Wybór góralskich mebli kuchennych

Góralski styl w kuchni nie będzie możliwy do zrealizowania bez drewnianych mebli. Tradycyjne góralskie meble są wykonane z prawdziwego drewna sosnowego lub dębowego. Są bardzo solidne, a przy tym dosyć ciężkie. Oczywiście odtwarzając ten styl poza Podhalem, możesz zdecydować się na nieco lżejsze szafki stylizowane na góralskie. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak wybór naturalnego drewna. Na frontach szafek często znajdują się ornamenty i żłobienia, które nawiązują do ludowego wzornictwa.

Zobacz też:  Kuchnia w stylu nowoczesnym – proste i funkcjonalne rozwiązania. Jak wygląda nowoczesny minimalizm w 2022 roku?

Barwy i materiały w kuchni w stylu góralskim

W ostatnich latach przebojem w Polsce stał się styl skandynawski, który wprowadził do naszych domów kuchnie minimalistyczne i jasne. Góralska kuchnia powinna jednak składać się przede wszystkim z mebli niebarwionych, pokrytych lakierem. Taki wybór będzie nie tylko estetyczny, ale także bardzo praktyczny. Meble tego typu będą służyły ci świetnie nawet przez kilkadziesiąt lat.

Dobrym rozwiązaniem będzie także zakup drewnianego stołu i krzeseł. Tutaj świetnie sprawdzą się dąb lub świerk. Warto zadbać o to, aby krzesła były stylizowane na typowo góralskie – rzeźbione i zdobione w odpowiednie wzory góralskie. Ciekawym elementem wyposażenia kuchni w tej stylistyce jest drewniany kredens. Najlepiej wybrać taki z przeszklonymi drzwiami. W ten sposób wyeksponujesz bogato zdobioną ceramikę.

Styl góralski w aranżacji i dekoracjach

Podłoga w kuchni góralskiej może być wyłożona kafelkami lub naturalnym materiałem – na przykład kamieniem. Na ścianach możesz z powodzeniem zastosować płytki ceramiczne ze zdobieniami typowymi dla kultury góralskiej.

Warto zadbać o to, aby w kuchni urządzonej na wzór podhalański znalazły się odpowiednie dekoracje. Tutaj również warto postawić na naturalne materiały. Świetnie sprawdzą się drewniane łyżki czy haftowane tekstylia z pięknymi regionalnymi haftami.

Znakiem rozpoznawczym stylu góralskiego jest parzenica. Ten ozdobny ornament znajduje się na strojach ludowych. Znajdziesz go także w większości chat, pensjonatów, a nawet restauracji na Podhalu. Jeżeli chcesz dodać swojej kuchni prawdziwie górskiego klimatu, wykorzystaj parzenicę – na przykład w formie ozdoby na ścianę.

Nowoczesne rozwiązania w podhalańskiej kuchni

Trudno dzisiaj wyobrazić sobie kuchnię bez podstawowych sprzętów, takich jak lodówka, kuchenka mikrofalowa czy zmywarka. Na rynku znajdziesz wiele produktów tego typu utrzymanych w stylu retro. Taki sprzęt AGD jest zazwyczaj o wiele droższy od podstawowych modeli. Dlatego jeżeli nie chcesz zepsuć sobie efektu drewnianych mebli góralskich, zdecyduj się na zabudowane AGD.

Zobacz też:  Kuchnia w stylu wiejskim to uroczy klimat i serce domu. Jak stworzyć taką przestrzeń w stylu rustykalnym?

Tradycyjne elementy dekoracyjne i góralskie meble do kuchni można oczywiście przełamać nowoczesnymi rozwiązaniami, na przykład w postaci oświetlenia LED lub wyeksponowanych sprzętów z grupy tak zwanego małego AGD – ekspresu do kawy, robota planetarnego czy blendera kielichowego.

Kuchnia w stylu góralskim – podsumowanie

Kuchnia stylizowana na góralską nie jest rozwiązaniem szczególnie często wybieranym. Zazwyczaj sięgają po nie osoby, których życie w jakiś sposób związane jest z Podhalem. Nie ma jednak nic złego w tym, aby sięgnąć po taką stylizację wyłącznie ze względów estetycznych.

Projekt kuchni w stylu góralskim nawiązuje bezpośrednio do stylistyki znanej z zakopiańskich chat. Dominują tam naturalne materiały, takie jak drewno, kamień czy len. W takie kompozycję można oczywiście włączyć nowoczesne rozwiązania technologiczne, takie jak dobrej jakości sprzęty – wyeksponowane lub zabudowane.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kuchnia w stylu francuskim

Stylowa kuchnia w stylu francuskim – jak urządzić wnętrze w duchu światowej elegancji?

Następny artykuł
kuchnia w stylu hiszpańskim

Kuchnia w stylu hiszpańskim – bogactwo kolorów i śródziemnomorski eklektyzm

Zobacz też