Kuchnia w stylu wiejskim to uroczy klimat i serce domu. Jak stworzyć taką przestrzeń w stylu rustykalnym?

Styl wiejski jest pełen odniesień do miejsc kojarzonych z naturą i spokojem. Meble w stylu rustykalnym tworzą sielską atmosferę i piękną przestrzeń. Nasz artykuł pokazuje, jak wygląda kuchnia w stylu wiejskim. Sprawdź!
Basia Płocka
kuchnia w stylu wiejskim

Kuchnia w stylu wiejskim charakteryzuje się ciepłym, jasnym wnętrzem, to przestrzeń pełna naturalnych materiałów. Wśród nich dominuje drewno, z którego zrobione są podłoga i meble. Inne materiały to cegła, kamień, ceramika i naturalne tkaniny. Z jakich materiałów będzie wykonane wnętrze, zależy od upodobań domowników. Można wykorzystać nowoczesne materiały stylizowane na retro i wiejskie wnętrza, co zadowoli zwolenników współczesnych klimatów, tęskniących za atmosferą ciepła wiejskiej kuchni. Sprawdź, jak może wyglądać taka aranżacja kuchni.

Kolor ścian w kuchni rustykalnej

Kuchnie w stylu wiejskim są bardzo przytulne, mimo że cechuje je prostota i skromność. Jeśli przyjrzymy się kolorom ścian, to zauważymy, że dominują kolory jasne, tak jak za czasów naszych babć kiedy malowano ściany prawie wyłącznie na kolor biały. Oczywiście ściany kuchni nie są zarezerwowane wyłącznie dla koloru białego. Jeśli ktoś już nasycił swoje oczy bielą, to może przełamać biel lub wybrać inne np. kolory pastelowe, beże, błękity czy delikatne szarości.

Czy wybrać meble drewniane do kuchni rustykalnej?

Aby oddać klimat, jaki pamiętamy z czasów naszych babć lub jaki nam się kojarzy z atmosferą wiejską, trzeba wnętrze odpowiednio zaaranżować. Możemy pójść w dwóch kierunkach, jeden to wybór drewnianych mebli na wymiar, a drugi polega na samodzielnym wyszukaniu szafek, szaf, komód. Przy wyborze należy pamiętać, że kuchnia w stylu wiejskim to klimat mebli rustykalnych. Powinny być wykonane z drewna, charakterystyczne dla stylu rustykalnego są przetarcia, różnice w odcieniach, fronty mogą być rzeźbione z ornamentami i dekoracjami. Najczęściej spotykanym kolorem jest biały lub kremowy, szary, zielony.

Zobacz też:  Kuchnia w stylu glamour – przepis na eleganckie wnętrze?

Stół i krzesła w wiejskim klimacie

Centralnym miejscem kuchni są stół i krzesła. Jaki powinien być stół? Bez wątpienia drewniany i odpowiednio duży, aby swobodnie pomieścić wszystkich domowników. Krzesła mogą być tapicerowane, odpowiednio dopasowane kolorystycznie do całego wnętrza. Tak jak w przypadku wszystkich mebli w kuchni trzeba spojrzeć na funkcjonalność i wykorzystanie przestrzeni.

Jakie powinny być blaty?

Blaty robocze w rustykalnej kuchni najczęściej są wykonane z drewna. Aby zachować jego naturalny urok, możemy drewno polakierować i podkreślić strukturę słojów. Drewniany blat nadaje kuchni swojskiego klimatu, ale innym rozwiązaniem, które również wkomponowuje się w styl rustykalny, może być granit, marmur czy konglomeraty kamienne. Takie blaty charakteryzują się trwałością i funkcjonalnością, łatwo utrzymuje się czystość, a jeśli przewidujemy w kuchni piec kaflowy, to wspólnie będą się doskonale prezentować. Kuchnia w stylu wiejskim oznacza takie rozwiązania.

Podłogi w kuchni w stylu rustykalnym

Najbardziej popularnym materiałem używanym w kuchni wiejskiej jest drewno, które nadaje się do produkcji mebli jak i podłóg. Drewniana podłoga nadaje wnętrzom naturalnego, wiejskiego charakteru, jednak nie jest odporna na wgniecenia i uszkodzenia i nie lubi wilgoci. Innym rozwiązaniem mogą być panele winylowe lub laminowane, imitujące deski drewniane, co pozwala zachować wiejski styl, a od strony praktycznej są łatwe w utrzymaniu czystości. Odmiennym rozwiązaniem niż podłoga drewniana i panele imitujące drewno mogą być stylowe płytki, które również doskonale wpisują się w charakter klimatu wiejskiego.

Zabudowa AGD – jaki sprzęt wybrać?

Kuchnia w stylu wiejskim neguje nowoczesny sprzęt AGD, ponieważ zaburzy on harmonię wiejskiego klimatu. Nie musimy jednak rezygnować z przydatnego wyposażenia, aby zachować funkcjonalność kuchni. Rynek oferuje nam spory wybór kuchenek i piekarników stylizowanych na stare piece. Możemy również dobrać odpowiedni okap, który będzie pasował do naszego stylu. Innym rozwiązaniem może być zabudowa kuchni, która pozwoli na ukrycie takich sprzętów jak zmywarka czy lodówka.

Zobacz też:  Kuchnia w stylu amerykańskim – w jaki sposób uwydatnić amerykański styl wnętrza?

Wyspa w kuchni rustykalnej – aranżacja

Choć wyspa w kuchni wiejskiej to dość nowoczesne rozwiązanie, to często jest marzeniem gospodyń domowych. Można zastosować to dodatkowe miejsce do pracy jeśli pozwala na to przestrzeń kuchenna lub przy połączeniu kuchni otwartą przestrzenią z salonem i jadalnią. Oprócz dodatkowego blatu roboczego wyspa ma dodatkowe szafki, szuflady i półki. Wystarczy przy wyspie ustawić wysokie taborety lub krzesełka, żeby rodzina mogła nie tylko wygodnie usiąść i coś zjeść, ale i uczestniczyć w przygotowaniu posiłków, najlepiej aktywnie. Co jeszcze warto zaaranżować w kuchni w stylu wiejskim?

Dodatki do kuchni tworzące klimat

Kiedy dobierzesz odpowiednie meble, stół i krzesła, warto pomyśleć o dodatkach do kuchni, które nadadzą jej prawdziwy charakter i stworzą sielski klimat. Możesz stworzyć ten magiczny świat, ustawiając na półkach szklane lub porcelanowe słoiki z ziołami i przyprawami, na ścianie można zawiesić ściereczkę, warkocz czosnku, w oknach żakardowe firanki lub kolorowe zazdrostki. Na stole kładziemy koronkowy obrus i koniecznie ceramiczny wazon ze świeżymi, polnymi kwiatami. Parkiet możemy przyozdobić stylowym chodniczkiem. Dobierz te dodatki, by kuchnia w stylu wiejskim wpisała się w niego w pełni.

Oświetlenie kuchni rustykalnej

Niezwykle istotnym elementem kuchni jest oświetlenie, które powinno spełniać dwie zasadnicze role – użytkową i dekoracyjną. Światło w kuchni powinno zapewnić nam znakomitą widoczność jak i stworzyć ciepłą, przytulną atmosferę. Centralnym miejscem w kuchni jest stół i dobrze będzie jeśli nad nim zawiśnie stylowa lampa rustykalna. Wyjątkowy klimat wnętrza zapewnią lampy stojące z abażurami, czy takie stylizowane na lampy naftowe. Jeśli chodzi o strefę roboczą, czyli miejsce, w którym przygotowujemy posiłki, możemy zastosować oświetlenie LED schowane pod szafkami wiszącymi.

Roślinność w kuchni wiejskiej

Doskonałym dopełnieniem kuchennej aranżacji są ozdoby roślinne. Podnoszą „żyjącą” atmosferę kuchni i łączą przestrzeń domu z zewnętrzną naturą. Aby zachować harmonię, staramy się nie przesadzić z ilością gatunków. Kuchnia w stylu wiejskim dobrze komponuje się z roślinami zielonymi, ale również można wprowadzić kolorowe kwiaty. Rośliny umieść w prostych glinianych lub ceramicznych doniczkach i ustaw na parapecie i na blatach. Dobrze się prezentują zioła np. bazylia, rozmaryn czy mięta, a przy tym przydają się do domowych potraw. Wiejski charakter podkreśli bukiet polnych kwiatów.

Zobacz też:  Kuchnia w stylu góralskim – klimat Podhala na co dzień. Jak stworzyć taką aranżację?

Kuchnia w stylu wiejskim w bloku – czy to możliwe?

Kuchnia w stylu wiejskim jest kojarzona z dużą przestrzenią w domu na wsi. Wiele osób zamieszkujących blokowiska marzy o takich klimatach. Czy to prawda, że ich małe kuchnie nie nadają się do stworzenia takiego stylu? Stosując odpowiednie rozwiązania, można stworzyć ciekawą aranżację. Wystarczy pomalować ściany i podłogi na jasne kolory, aby optycznie uzyskać efekt większego pomieszczenia. Ważne jest, aby dobrać właściwe oświetlenie, które mocno rozjaśni kuchnię. Nawet w małej kuchni, stosując jeszcze dodatki charakterystyczne dla stylu rustykalnego, można poczuć klimat wiejski.

Kuchnia często jest nazywana sercem domu. Jest to centralne miejsce, w którym spotyka się rodzina nie tylko po to, aby celebrować potrawy przygotowane przez gospodynię, napić się kawy lub herbaty( Sprawdź więcej informacji na przykład, o kawie mrożonej tutaj: https://kawaczyherbata.pl/kawa-mrozona), ale również, by porozmawiać o tym, co się wydarzyło, o planach i wspólnie się pośmiać. Z pewnością jest to szczególne miejsce i zasłużenie nazwane sercem domu, dlatego najważniejsze, aby przy doborze mebli, kolorystyki, dodatków i wszystkiego, co tworzy klimat naszej kuchni kierować się intuicją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
łazienka w stylu japońskim

Jak wygląda łazienka w stylu japońskim?

Następny artykuł
kuchnia w stylu prowansalskim

Kuchnia w stylu prowansalskim, czyli małe wnętrze, duże możliwości i piękne dodatki. Jak ją urządzić?

Zobacz też