Na co zwrócić uwagę podczas wyboru mieszkania od dewelopera?

Basia Płocka
mieszkanie od dewelopera

Przygotowując się do kupna mieszkania na rynku pierwotnym warto jest pamiętać o tym, aby wybierając lokal nie kierować się jedynie subiektywnymi wrażeniami, ale także merytorycznymi informacjami, uzyskanymi od samego dewelopera, ale też z innych wiarygodnych źródeł.

Kupno mieszkania od dewelopera – formalności

Jeszcze przed dokonaniem finalnego wyboru mieszkania dobrze jest dowiedzieć się więcej na temat tego, jak przebiega transakcja kupna mieszkania lub domu na rynku pierwotnym, ponieważ jest ona nieco bardziej złożona niż ma to miejsce w sytuacji, gdy nieruchomość kupujemy na rynku wtórnym, gdzie czasami ze sprzedającym zawieramy jedynie umowę sprzedaży, kończącą cały proces. W przypadku zakupu mieszkania na rynku pierwotnym warto pamiętać o tym, aby już po wybraniu odpowiadającego nam lokalu, ustalić z deweloperem warunki transakcji, które będą odpowiadać obydwu stronom umowy. Pierwszą umową, którą podpisywać będziemy z deweloperem, jeżeli inwestycja, w ramach której powstaje interesujące nas mieszkanie pozostaje w budowie, będzie umowa deweloperska. Jest ona szczegółowo opisana w tak zwanej ustawie deweloperskiej, która nie tylko określa elementy, jakie powinny znaleźć się obowiązkowo w umowie (która musi być podpisana w formie notarialnej), ale też wskazuje między innymi obowiązki dewelopera (także przedumowne), w tym na przykład obowiązek zapewnienia nabywcom środków ochrony wpłacanych przez nich środków w postaci indywidualnych rachunków powierniczych otwartych bądź zamkniętych. W dużym skrócie ustawa deweloperska gwarantuje kupującym większe bezpieczeństwo transakcji. Jeżeli deweloper próbuje obejść zapisy ustawy, proponując zawarcie umowy przedwstępnej w miejsce deweloperskiej, należy zachować ostrożność i wyjątkowo dokładnie sprawdzić umowę przed jej podpisaniem (co zresztą odnosi się do wszystkich umów, dotyczących sprzedaży lub zakupu nieruchomości), najlepiej z pomocą prawnika.

Po zakończeniu budowy przeprowadzany jest odbiór techniczny mieszkania lub domu, podczas którego sprawdzana jest poprawność wykonanych prac oraz ich zgodność z umową i obowiązującymi przepisami. Usterki podczas niego wykryte powinny zostać usunięte przez dewelopera w oparciu o sporządzony w trakcie odbioru protokół w terminie określonym w ustawie deweloperskiej.

Transakcję kończy podpisanie z deweloperem, również obowiązkowo w formie aktu notarialnego, umowy przenoszącej własność.

Jak dobrze wybrać mieszkanie

Przede wszystkim kluczowe dla powodzenia transakcji będzie sprawdzenie samego dewelopera, realizującego interesującą nas inwestycję. Przydatne może być zorientowanie się czy jakikolwiek niedawno stworzony ranking deweloperów uwzględnia na którejś z wyższych pozycji dewelopera, o którym informacji poszukujemy. Ważnym etapem zbierania informacji o deweloperze będzie sprawdzenie jego wiarygodności, rzetelności oraz doświadczenia. Dużo informacji na temat dewelopera znaleźć można w prospekcie informacyjnym, zawierającym dane dewelopera oraz inwestycji i interesującego nas mieszkania lub domu, który deweloper ma obowiązek przekazać na życzenie strony zainteresowanej zakupem domu lub lokalu mieszkalnego. Dodatkowo dewelopera dobrze jest sprawdzić w publicznych rejestrach, takich na przykład jak Krajowy Rejestr Sądowy (KRS). Ciekawym źródłem wiedzy może być też Internet, przy czym do znalezionych tu informacji podejść należy z właściwym dystansem, zwłaszcza w przypadku różnego rodzaju tematycznych forów.

Samo mieszkanie powinno odpowiadać nam przede wszystkim pod względem metrażu, ilości pomieszczeń, ekspozycji okien względem stron świata, rozkładu i położenia w budynku. Warto jest też jest zwrócić uwagę na przynależności – komórkę lokatorską, boks rowerowy, a także na miejsce postojowe. W kontekście powierzchni mieszkania pamiętać trzeba o tym, że jego powierzchnia projektowa, która zapisana będzie w umowę deweloperskiej, najprawdopodobniej będzie w niewielkim stopniu różnić się od tej powykonawczej, co oznacza, że mieszkanie może okazać się nieco mniejsze lub większe niż zakładał to projekt. Ważna będzie też najbliższe otoczenie inwestycji, w tym lokalna infrastruktura, dostępność terenów zielonych, bezpieczeństwo, a także inwestycje planowane w sąsiedztwie. Te wszystkie kwestie należy wziąć pod uwagę przed podjęciem finalnej decyzji o przystąpieniu do umowy ze sprawdzonym już przez nas wcześniej deweloperem.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak zabezpieczyć rower w piwnicy

Jak zabezpieczyć rower w piwnicy?

Następny artykuł
sypialnia

Jak urządzić romantyczną sypialnię?