Jak urządzić wnętrze bez pomocy projektanta

Nie zawsze zaprojektowanie wnętrza będzie wiązało się z koniecznością nawiązania współpracy z projektantem. Zanim jednak przystąpimy do wykańczania i urządzania domu lub mieszkania warto przede wszystkim poznać podstawowe zasady, obowiązujące we wnętrzach.
Basia Płocka

Co ważne, kluczowe dla powodzenia naszych działań będzie wcześniejsze sprawdzenie, czy mieszkanie bądź dom, jeżeli kupujemy je od dewelopera, zostało wybudowane w sposób zgodny z przepisami prawa budowlanego, normami budowlanymi oraz podpisaną umową. Jeżeli natomiast urządzamy mieszkanie pochodzące z rynku wtórnego, kupione od jego poprzedniego właściciela, równie ważna będzie ocena jego stanu technicznego.

Jak sprawdzić stan mieszkania lub domu

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że jeżeli mieszkanie nabywamy od dewelopera, zawarta z nim umowa gwarantuje nam możliwość przeprowadzenia odbioru technicznego zakupionej nieruchomości, który ma na celu wykrycie ewentualnych wad lokalu, jego usterek oraz niezgodności zrealizowanych prac z przepisami lub umową. Z kolei jeżeli zakupu dokonujemy na rynku wtórnym, przed podpisaniem umowy ze sprzedającym należy nieruchomość, którą planujemy kupić, dokładnie sprawdzić zarówno pod kątem technicznym, jak i prawnym (czy nie jest na przykład obciążona wierzytelnością hipoteczną lub prawami osób trzecich). W tym celu najlepiej jest zwrócić się do firmy, specjalizującej się w tego typu odbiorach i analizach technicznych. Część spośród większych firm, takich jak Pewny Lokal, swoje usługi oferuje na terenie całego kraju. Jeżeli poszukujemy takiej właśnie firmy w konkretnym mieście, nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem odpowiadającej nam oferty. Sprawdź – odbiory mieszkań Zielona Góra.

Samodzielne urządzenie wnętrza – jak się przygotować

Przede wszystkim warto jest zebrać inspiracje, które będą stanowić podstawę do stworzenia we wnętrzu odpowiadającego nam klimatu. Z pomocą przychodzą tu nie tylko polskie i zagraniczne wydawnictwa wnętrzarskie, ale też Instagram, Pinterest i tematyczne blogi. Warto też zaglądać na strony zagranicznych sklepów z artykułami wnętrzarskimi, które znacznie szybciej niż polskie reagują na trendy na rynku. Z głową pełną pomysłów oraz domem lub mieszkaniem, o którym wiemy, że jest odpowiednio przygotowane do rozpoczęcia w nim dalszym działań (dzięki przeprowadzeniu wcześniej oceny jego stanu technicznego) przystąpić możemy do wdrażania naszych pomysłów w życie.

Zobacz też:  Stare domy na wsi — wszystko, co musisz wiedzieć

Podstawowe zasady przy urządzaniu wnętrza

Urządzanie wnętrza wymaga przede wszystkim sprecyzowania naszych potrzeb i oczekiwań z tym zakresie oraz dostosowania planowanych rozwiązań do dostępnej powierzchni. Konieczne będzie zaprojektowanie przestrzeni w taki sposób, aby najlepiej nam odpowiadała, zarówno pod względem praktycznym, jak i estetycznym. Warto pamiętać o podziale domu na strefę publiczną i prywatną. Ważne będzie też ograniczenie ilości sprzętów w domu oraz zapewnienie jak największej dostępności światła dziennego, co osiągnąć można chociażby poprzez rezygnację z ciężkich zasłon oraz ciemnych rolet na rzecz jasnych, lekkich przesłon okiennych. Duże znaczenie będą miały zastosowane we wnętrzu kolory – najbezpieczniejsza będzie biel (w różnych odcieniach), którą warto przełamać kolorami właściwymi dla efektu, jaki planujemy osiągnąć we wnętrzu, oraz  rytm pomieszczenia, polegający na zastosowaniu powtarzalnego wzoru lub koloru, bądź akcentu, co pomaga zorganizować i uporządkować wnętrze. We wnętrzu kluczowa będzie równowaga oraz zachowanie odpowiednich proporcji i spójnej stylistyki, ale także, a może przede wszystkim, jego funkcjonalność. Ogromne  znaczenie będzie miał też wybór rodzaju i koloru podłogi, którego dokonać musimy na etapie wykańczania wnętrza. Jeżeli prace wykończeniowe prowadzone będą przez firmę remontową, wówczas powinny one zostać po ich zakończeniu odebrane od wykonawcy, co, podobnie jak odbiór mieszkania, ma na celu sprawdzenie poprawności ich wykonania. Znalezienie takiej firmy na przykład w Poznaniu (chociażby poprzez wyszukanie w Internecie: „odbiory mieszkań Poznań”) nie powinno stanowić problemu. Warto jednak skorzystać z usług firmy sprawdzonej i polecanej przez klientów, takiej jak Pewny Lokal, który swoją ofertę kieruje między innymi do mieszkańców Poznania, Zielonej Góry oraz większości pozostałych dużych miast.

Artykuł sponsorowany

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
montowanie systemu monitoringu

Jaki system monitoringu wybrać do domu jednorodzinnego?

Następny artykuł
jak zabezpieczyć rower w piwnicy

Jak zabezpieczyć rower w piwnicy?

Zobacz też