Kuchnia w stylu retro – jak zaaranżować wnętrze vintage, które nie „trąci myszką”? Inspiracje i porady, które warto znać

Kuchnia w stylu retro bije rekordy popularności wśród aranżacji tych wnętrz. Jak urządzić stylowe wnętrze retro, które będzie przytulne, a jednocześnie niebabcine? Dalej kilka naszych pomysłów na to, jak wyeksponować swoją fascynację stylem vintage.
Basia Płocka
kuchnia w stylu retro

Styl vintage? A z czym to się je?

Co wyróżnia styl retro na tle innych trendów w urządzaniu kuchni? Przede wszystkim duża dowolność inspiracji. Możesz wybrać drobne akcenty w postaci przyborów kuchennych czy garnków, połączyć stylizowane meble z nowoczesnym sprzętem albo całkiem przeciwnie, nabyć łatwo dziś dostępne AGD w stylu retro i zestawić je z nowoczesnymi szafkami kuchennymi, a twoja kuchnia zyska indywidualny charakter. Lata 50., 60. czy 70. to kopalnia pomysłów, niezależnie od tego czy wolisz przeszklony kredens, czy białą nowoczesną zabudowę, ale za to z drewnianym blatem. Wyjątkowej kuchni pozazdrości ci każdy!

Kuchnia w stylu vintage. Czy muszę przenieść się w czasie?

Kuchnia w stylu retro nie oznacza wcale, że musimy odwzorować co do joty styl wybranej przez nas epoki. Klimat vintage można wprowadzić na wiele różnych sposobów, a kluczem jest wyobraźnia, która pozwala nam urządzić funkcjonalne, ale stylowe wnętrze. Dziś wielu producentów AGD proponuje stylizowane na lata na przykład 50. sprzęty, takie jak kuchenki czy lodówki. Istotne jest, by wybrać swoją epokę. Możemy sięgać aż po wiek XIX, jeśli lubisz czuć się nieco wiktoriańsko i otaczać się porcelanowymi naczyniami, ale też po szalone lata 70. wraz z ich zaokrąglonymi kształtami i krzykliwymi kolorami.

Paleta barw w stylu retro

Oldschool oferuje nam całą feerię barw, a decydującym czynnikiem jest tutaj epoka, która służy za inspirację.

Polskie lata 60. to na przykład odcienie zgaszonej pomarańczy, butelkowej zieleni czy musztardowej żółci. Z kolei amerykańskie trendy lat 50. i 60. kierują nas w stronę odcieni pastelowego błękitu, beżu, bladego różu, ale też kontrastowego zestawienia bieli, czerwieni i czerni, niczym na obrazkach z pin up girls. Warto być konsekwentnym w wyborze projektu kuchni, aby nie uzyskać efektu kolorystycznego miszmaszu. Zastanów się, jakie kolory chcesz oglądać codziennie przy porannej kawie.

Zobacz też:  Kuchnia w stylu skandynawskim – urządzenie kuchni w tym stylu jest łatwe! Postaw na prostotę i funkcjonalność

Podstawy kuchni retro, czyli ściany i podłogi

Idealnie dopracowana kuchnia w stylu retro obfituje w dodatki. Dlatego jako tło sprawdzą się jasne barwy w wykończeniu ścian, takie jak beż, szarość czy biel (jeśli wybierasz wersję rustykalną) lub wyrazisty kolor, który podkreślisz meblami retro czy na przykład inspirowanym latami 60. okapem. Ważne jest, aby znaleźć balans. Jeśli dyskotekowe lata 70. służą za inspirację dla twoich ścian, niech kontrastem dla nich będzie zestaw białych mebli lub naturalne drewno na podłodze. Jak zwykle liczy się umiar, a mniej znaczy więcej. Uwaga, trend alert! Wielki powrót na ściany robi boazeria.

Płytki, gres, glazura – trudne wybory miłośnika kuchni vintage

Uzgodniliśmy już, że styl vintage ma swoje wymagania, mimo bycia bardzo dowolnym. Istotne są materiały i kształty, jakimi operujemy. Biorąc pod uwagę przeznaczenie kuchni, w pierwszej kolejności musimy postawić na funkcjonalność. Co zatem położyć na ścianach, by aranżacja kuchni była spójna, a jednocześnie praktyczna? Klasycznym rozwiązaniem będą płytki w stylu Subway, ale jeśli obawiasz się, że mają je już wszyscy, podążaj za kształtami wybranej epoki. Lata 50.? Nieco bardziej kanciaste. Lata 70.? Obłe jak Volkswageny na hippisowskich zlotach. Wszystko zależy od tego, jaki chcesz mieć efekt końcowy.

Światło w kuchni retro

Jak dobrać oświetlenie do swojej kuchni? Idź za barwami. Jeśli kuchnia w stylu retro jest biała, lepiej będzie zainwestować w ciepłe żarówki, by uniknąć efektu ostrego, jasnego światła, które znajduje się szpitalach. Jednak oświetlenie w kuchni musi być funkcjonalne, zatem dobrym pomysłem jest umieszczenie listwy oświetleniowej z neutralną barwą światła (5000 K) pod rustykalnym blatem, by zarówno wyeksponować miedziane patelnie, jak też ułatwić sobie pracę nad ulubioną sałatką. Wszystko również zależy od tego, jaki jest metraż. Przy mniejszej kuchni warto zamontować trochę chłodniejsze światło.

Zobacz też:  Kuchnia w stylu włoskim – odrobina słonecznej Italii w twoim domu! Jak urządzić elegancką kuchnię we włoskim stylu?

Meble do kuchni

Typowym elementem dla tego stylu są proste frezy, które zdobią fronty szafek. Dzięki nim surowość wnętrza jest trochę złagodzona, a zarazem dodają nieco klasy. Przede wszystkim aranżacja zyska nieco majestatycznego i vintage charakteru. Meble kuchenne w stylu retro często mają segmenty z przeszklonymi frontami, więc najlepszym rozwiązaniem będą szafki ze szprosami, czyli linie dzielące powierzchnię okna na kilka mniejszych części. Dawno temu porcelanowe serwisy często gościły w takich gablotach. Jeśli chcesz nadać wnętrzu współczesności, możesz zamontować w środku listwę oświetleniową.

Kuchnia w stylu retro – uchwyty

Ważnym elementem kuchni vintage są uchwyty, które dodają charakteru tej stylizacji. Często są one postarzane lub porcelanowe, by jak najwierniej oddać klimat minionej epoki. Mogą to być masywne gałki o owalnym lub okrągłym kształcie, jak również podłużne rączki. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób kuchnia w stylu retro ma być urządzona i jaki efekt końcowy chcesz osiągnąć. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by samemu wykonać takie uchwyty. Zależy, czy wolisz mieć wszystko kupione, gotowe, czy trochę pomajsterkować. Takie elementy można znaleźć na pchlim targu albo w sklepach z antykami.

Praktyczne aspekty klimatu vintage

Jeżeli zamierzasz zrobić kuchnię w stylu bardziej nowoczesnym, to pamiętaj, by meble kuchenne ukryć w zabudowie. Natomiast jeśli zdecydujesz się na sprzęty, które stylistyką będą odwzorowywać tamte czasy, w takiej sytuacji będzie trzeba je dobrze wyeksponować. Jest jedna rzecz, której nie było kiedyś, a mianowicie wyspa kuchenna. To nie oznacza, że nie możesz jej zbudować, czy też kupić. Wystarczy, że będziesz mieć odpowiednią ilość miejsca. Cały ten wystrój powinien dać domownikom przyjemny, zachęcający klimat do spędzania wspólnie czasu, a zarazem taka kuchnia powinna być funkcjonalna.

Zobacz też:  Kuchnia w stylu glamour – przepis na eleganckie wnętrze?

Dodatki kuchenne w starym stylu

Kuchnia w stylu retro to obecność dodatków, które podkreślają całą stylistykę danego wnętrza. Odpowiednią ozdobą będą naczynia z transparentnego szkła, które zazwyczaj są przeznaczone na słodycze, napoje, owoce, warzywa, itp. Dodatkowo powinny się znaleźć również porcelanowe, żeliwne i emaliowane akcesoria różnego typu. Jednym z ważniejszych elementów, który odda cały charakter tego pomieszczenia, będzie oczywiście chlebak, ale on również musi być odpowiedni. Nada się idealnie taki, który jest wykonany z metalu, najlepiej z zaokrąglonymi krawędziami.

Dekoracje a przybory kuchenne

Możesz ustawić na blacie metalowe pojemniki i puszki do przechowywania na przykład suchych produktów. Będą one dekoracją, a zarazem będą pełnić ważną rolę użytkową każdego dnia. Aby wzbogacić te elementy, warto pokusić się o to, by samemu ozdobić różnego typu akcesoria kuchenne. Możesz je pomalować, przykleić odpowiednie wzory, ale tak, by zachować spójność w stylistyce. Lekko przetarte komponenty będą idealnie harmonizować się z całą aranżacją kuchni w stylu retro. Staraj się, by wszystko było w tej samej kolorystyce i tych samych kształtach. Takie cuda znajdziesz w wielu sklepach.

Warto zapamiętać  – kuchnia w stylu retro

Gdy w grę wchodzą jakiekolwiek elementy zrobione z plastiku, istnieje duże ryzyko, że popełnicie błąd, jeśli któreś z tych rzeczy pojawią się w kuchni w stylu retro. Tutaj królują jedynie naturalne surowce i materiały, takie jak len, bawełna, drewno czy szkło. Dodatki, o których nie można zapomnieć, jak na przykład kawiarenka, czy też stary zegar, muszą być kwintesencją całej tej aranżacji. Kuchnia w stylu retro czerpie inspiracje ze stylu rustykalnego. Są bardzo do siebie podobne, ponieważ obie aranżacje posiadają akcenty, które nawiązują do wiejskiego klimatu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kuchnia w stylu loftowym

Kuchnia w stylu loftowym – sprawdź, jak może wyglądać

Następny artykuł
kuchnia w stylu glamour

Kuchnia w stylu glamour – przepis na eleganckie wnętrze?

Zobacz też