Kuchnia w stylu klasycznym – ponadczasowa elegancja i funkcjonalność w każdym domu

Kuchnia w stylu klasycznym to ponadczasowa elegancja, która niekoniecznie musi być nudna. W czym wyraża się ta klasyka? Na jakie aranżacje warto postawić, aby otrzymać wymarzony efekt? Sprawdź popularne rozwiązania!
Basia Płocka
kuchnia w stylu klasycznym

Niektórzy twierdzą, że klasyka nigdy nie przestanie być modna. W przeciwieństwie do bardzo popularnej w ostatnim czasie nowoczesnej aranżacji jest ona nie tylko funkcjonalna, ale także pełna uniwersalnego uroku. Łatwo dostosować ją do swoich potrzeb i gustu. Nie przytłacza i zdecydowanie pomaga zbudować rodzinną i przyjazną atmosferę. W poniższym artykule znajdziesz wszystkie informacje na temat klasycznego wnętrza kuchni.

Kuchnia klasyczna, czyli jaka?

Klasyka to bardzo szerokie pojęcie, dlatego postaramy się przybliżyć jego konkretne znaczenie w kontekście wystroju kuchni. Założenie klasyki w tym pomieszczeniu opiera się na dwóch filarach: materiałach i kolorystyce.

W kuchni utrzymanej w klasycznym stylu nie znajdziesz intensywnych akcentów kolorystycznych. Będzie ona utrzymana w neutralnych (a według niektórych konserwatywnych) barwach. Zamiast typowych dla wnętrz nowoczesnych tworzyw sztucznych na wysoki połysk tutaj korzysta się raczej z naturalnych materiałów. Dominuje drewno, wiklina i drobne akcenty dekoracyjne.

Kuchnia w stylu klasycznym – kolorystyka i aranżacja

Tradycyjna stylistyka kuchni opiera się na kolorach. Jeżeli planujesz taką aranżację, koniecznie wybierz stonowane, matowe barwy. Oczywiście zabudowa kuchni nie musi być biała. Z powodzeniem możesz zdecydować się na ściany kremowe, beżowe czy utrzymane w różnych odcieniach szarości. Dominują tu także kolory ziemi – brązy i zielenie.

Wybieraj dodatki i ozdoby wykonane z naturalnych materiałów. W aranżacji wnętrz klasycznych świetnie sprawdzi się funkcjonalne i uniwersalne drewno. Postaw także na materiały, takie jak len lub bawełna. W klasycznej kuchni nie należy stronić od zieleni. Zioła to nie wszystko – na parapetach, czy kuchennej wyspie świetnie będą prezentowały się rozmaite rośliny doniczkowe.

Zobacz też:  Kuchnia w stylu polskim, czyli cudze chwalicie, swego nie znacie. Jakie są warianty polskiego stylu wnętrz?

Warto zaznaczyć, że kuchnia klasyczna nie musi być kuchnią w starym stylu. Do eleganckich mebli i dobrze dobranych dekoracji można z powodzeniem dobierać bardziej modernistyczne elementy. Frezowane fronty i delikatne zdobienia świetnie współgrają z nowoczesnymi lampami czy wysokiej klasy sprzętem kuchennym.

Meble i sprzęt AGD w klasycznej kuchni

Przy kupowaniu klasycznych mebli kuchennych nie musisz kierować się zasadą minimalizmu. Najważniejsze jest utrzymanie szafek w odpowiednio stonowanej kolorystyce. Ich fronty mogą zawierać frezowania i zdobienia. Dobrze sprawdzą się także uchwyty w kształcie klasycznych okrągłych klamek utrzymane w kolorze złota, srebra lub miedzi. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się stylowe przeszklone fronty, które nie nadadzą całej zabudowie bardzo pożądanej lekkości.

Podczas gdy w nowoczesnych kuchniach najczęściej wybierane są sprzęty do zabudowy, w tych klasycznych stawia się raczej na ekspozycję lodówki, kuchenki czy nawet zmywarki. Nie musisz decydować się na meble stylizowane na stare. Dobrej klasy nowoczesne i energooszczędne AGD będzie prezentowało się bardzo dobrze w kuchni w stylu klasycznym.

Jeżeli dysponujesz odpowiednią ilością miejsca, warto rozważyć budowę wyspy kuchennej. Może znaleźć się na niej zlewozmywak (dopasowany kolorem do blatu). Kuchnia z wyspą jest bardziej okazała i staje się zdecydowanie bardziej funkcjonalna. W mieszkaniach z aneksem kuchennym wyspa będzie stanowiła wprost idealny element graniczny między salonem a kuchnią.

Ponadczasowa klasyka czy nowoczesność? Co wybrać?

Wybór kuchni w klasycznym stylu często przeciwstawia się nowoczesnym i skrajnie minimalistycznym aranżacjom. Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, ponieważ zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji. Klucz do funkcjonalności leży w odpowiednim projekcie kuchni. Dobrze urządzona i przemyślana będzie miejscem przyjaznym niezależnie od wybranego stylu.

Na kuchnię klasyczną białą lub w kolorach ziemi zdecyduj się, jeśli cenisz sobie przytulny domowy klimat i eleganckie wzornictwo. Na kuchnie nowoczesne bardzo często decydują się osoby, którym zależy na minimalizmie i ergonomiczności.

Zobacz też:  Kuchnia w stylu wiejskim to uroczy klimat i serce domu. Jak stworzyć taką przestrzeń w stylu rustykalnym?

Jeżeli nie możesz się zdecydować, najlepszym pomysłem będzie kompromis. Tradycyjną kuchnię można przełamać nowoczesnymi elementami. Minimalizm świetnie odnajdzie się w towarzystwie naturalnych materiałów, a nowoczesna kuchnia może być utrzymana w jasnych i ciepłych barwach.

Kuchnia w stylu klasycznym – podsumowanie

Kuchnia urządzona w stylu klasycznym jest absolutnie ponadczasowa. Jej poszczególne warianty widywane są w różnych częściach świata. Odrobina stylizacji pozwoli na stworzenie z niej rustykalnego pomieszczenia pełnego kwiatów, ziół i naturalnego drewna. Ograniczenie się do minimalistycznych detali będzie z kolei wspaniałym wstępem do stylu skandynawskiego.

Jedno jest pewne – tradycyjnie urządzona kuchnia będzie sercem domu, w którym panuje harmonia i radość. Najważniejsze jest kierowanie się swoim gustem i potrzebami całej rodziny. Z tego pomieszczenia będziecie przecież korzystać przez wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kuchnia w stylu nowoczesnym

Kuchnia w stylu nowoczesnym – proste i funkcjonalne rozwiązania. Jak wygląda nowoczesny minimalizm w 2022 roku?

Następny artykuł
kuchnia w stylu francuskim

Stylowa kuchnia w stylu francuskim – jak urządzić wnętrze w duchu światowej elegancji?

Zobacz też